2024. július 17., szerda

Harmincéves a Csörgő

Ünnepi műsort szerveztek a citerazenekar tiszteletére
Az ünnepelt a színpadon

Népi húros hangszerünk, a citera és topolyai megszólaltatói kapták a főszerepet a hétvégén a topolyai Művelődési Ház mozitermében, a Kodály Zoltán Magyar Művelődési Központ szakosztályának harmincéves fennállása alkalmából szervezett jubileumi ünnepségen.

A zenekar jelenlegi felállásában, Faggyas József, Kelemen Zsolt, Hézső Zsolt, Győri Attila, Szügyi Judit, Sörfőző Andor összetételben, Kisimre Szerda Anna énekkíséretével ezúttal egyházaskéri és topolyai betyárdalokkal, katonadalokkal, Duna menti dalokkal, többek között e tájegységről származó lakodalmas dalokkal ajándékozta meg a közönséget. Hézső Zsolt szólistaként gyimesi dallamokat is megszólaltatott hangszerén. A Kodály más szakosztályainak képviselői, köztük az Aurora Stúdió szavalói: Bencsik Richárd és Szatmári Csilla verses, Savelin Zellei Zsuzsanna és Savelin László a Cirkalom táncosai, továbbá a Kaláris asszonykórus, Csonka Ferenc és a Csalóka zenekar népzenei és –táncos betétekkel, a központ elnöke, Fehér László pedig tárgyi ajándékokkal fejezte ki elismerését és megbecsülését az ünnepelt előtt.

Az összejövetelen Rác Lívia narrátor közreműködésével összefoglaló hangzott el a Csörgő citerazenekar múltjáról, összetételének módosulásairól,fejlődéstörténete fontosabb állomáshelyeiről, elért eredményeiről.

Az 1979 májusában formálódott citerazenekarban megalakulása óta központi szerepet tölt be Faggyas József. A zenekar kezdeti felállásában rajta kívül Bencsik Károly, Hajnal Mihály, Sihelnik István, Bece István, Németh István és Roncsák József muzsikáltak még. Közülük Bencsik Károly ünnepelt együtt a hétvégi jubileumi összejövetelen a zenekarral. A citerazenekar fennállásának első évében az Iparos Egyesületben működött a Petőfi Brigád Emlékkórus keretein belül. 1980-ban felvette a Csörgő nevet, és a Testvériség-Egység Művelődési Egyesület keretein belül élt tovább, egészen a Kodály Zoltán Magyar Művelődési Központ megalakulásáig, amelyben ma is aktívan működik a csoport. Fennállása harminc éve alatt több mint kétszázötven fellépése volt a zenekarnak. 1981-től rendszeresen részt vesz a községi, körzeti és vajdasági szemléken. A Csörgő citerazenekar már az első Durindón is bemutatkozott, ahol a gálaműsoron is élvezhette játékukat és éneküket a közönség, ugyanis az első hat kiemelt együttes közé sorolta őket a zsűri. Legelső nemzetközi fesztiválon való szereplésük Ohridban valósult meg 1983-ban. A teljesség igényével nem élhetünk sikereik felsorolásában, ezért ezúttal csak az elmúlt időszakban kiérdemelt legrangosabb elismerésekről szólunk. A 2008-as év a Csörgő zenekar számára a belgrádi Száva Központban szervezett fellépéssel kezdődött. Az év novemberében, Budapesten a VII. Vass Lajos Népzenei Verseny Kárpát-medencei Döntőjén kiemelt nívódíjban részesült a csoport.