2024. július 17., szerda

Nem várt kiadásokkal indul az év

A topolyai Művelődési Ház terveiről – Az épületek karbantartási problémáiról

A tájház főépülete van a legsúlyosabb helyzetben a Művelődési Ház hatáskörébe tartozó építmények közül

A 2010-es évre szóló, az intézmény épületének karbantartására, felújítására vonatkozó tervekben a ház kiállítótermének belső falfestése ugyan szerepelt, azonban mostanra bővült az elvégzésre váró teendők köre: az elmúlt hetekben, a hóolvadás következtében megrongálódott, majd le is szakadt a terem mennyezetének egy része, továbbá károsodott a fala. Jelenleg már zajlanak a Művelődési Ház kiállítótermének felújítási munkálatai.

– Sajnálatos, nem várt bonyodalmakkal kezdődött az év, de a problémák orvoslása már folyamatban van. Szakemberek szerint a hóolvadás következtében történt a kiállítóterem mennyezeti részét és a terem egyik falát érintő károsodás. Szerencsére a beázást a belső berendezés és a padlószerkezet csak kisebb mértékben szenvedte meg. A lapokból álló plafonszerkezet néhány eleme vált le, amelynek helyreállítási folyamata nem lesz hosszadalmas, bonyolult. A héten le is zajlik. Még nem döntöttünk, hogy a nyárra tervezett falfestést a körülmények hatására előbbre hozzuk-e. Ami a legfontosabb: a szükséges munkálatok a kiállítóteremben január végére tervezett rendezvényünk szervezésének idejére befejeződnek – nyilatkozta Csípe Tímea, a Művelődési Ház igazgatója.

Topolya község idei költségvetési keretében a Művelődési Ház épületének karbantartására mekkora összeget láttak elő?

– 150 ezer dináros összeg áll ilyen célból a rendelkezésünkre. Természetesen önerőből teremtett bevételeinket is felhasználhatjuk karbantartási célokra. Épületkomplexumunk a topolyai helyi közösség tulajdonában van. Ez utóbbi szerv is minden évben áldoz felújítási, karbantartási célokra. Egyelőre még nem egyeztettünk a helyi közösség illetékeseivel arról, hogy idén mekkora átutalásra számíthatunk ilyen célból a részükről. A községi költségvetési keretből hét és fél millió dinárral gazdálkodhatunk. Az összeg jelentős része, több mint öt millió dinár a ház dolgozói jövedelmének kifizetésére, szociális járulékok biztosítására fordítódik. 330 ezer dinárt láttak elő önkormányzati szinten kulturális rendezvények szervezésére, amely összegnek elegendőnek kellene lennie az év folyamán két magyar és két szerb nyelvű felnőtt, továbbá egy-egy gyermekelőadás meghívására. Százezer dinárt különítenek el számunkra kulturális eszközök korszerűsítése címén, irodaszerekre kilencvenezer dináros összeg áll a rendelkezésünkre. A kiállítás-megnyitók szervezését önerőből fedezzük. Elsődleges terveim között szerepelt, hogy a karbantartásra szánt 150 ezer dináros összeg jelentős részét, a topolyai tájház főépületének felújítását célzó sikeres pályázás esetén, mint szükséges önrészt használjuk fel..

Prioritást a tájház főépülete élvez!

Októberben adták át a topolyai tájház főépületének karbantartási munkálataira vonatkozó pályázati anyagukat a Szülőföld Alap felhívására. Érkezett-e tőlük visszajelzés?

– Igen. Nemrégiben érkezett visszajelzés arról, hogy ezúttal nem jártunk sikerrel. Az elmúlt évben a Szülőföld Alap és a helyi közösség támogatásának köszöntően felújíthattuk a tájház nyári istállóját. Sajnos a szintén rossz állapotban lévő nyári konyha is felújításra szorul, de erre a lépésre anyagi eszközök hiányában akkor és azóta sem kerülhetett sor. Nem csak a melléképületek szorulnak azonban felújításra, a tájház főépülete is komoly veszélyben van. Bármikor összedőlhet az épület egy része! Az alapok megsüllyedtek, komoly repedések keletkeztek a falakon. A főépület helyrehozatalához 500 ezer dinárra lenne szükség. Számunkra az jelenti a legsúlyosabb problémát, hogy ezeket a restaurálási munkálatokat nem lehet fázisokban elvégezni.

Tavaly novemberben kezdődött, fázisokban zajlik azonban a bognár- és kovácsműhely fatárgyainak konzerválási és restaurálási folyamata.

– A tájház, továbbá a bognár- és kovácsműhely főépülete mellett az ott lévő tárgyak is igen rossz állapotban vannak. A Községközi Műemlékvédelmi Intézet szakembereinek, valamint Olajos Annának, a Vajdasági Múzeum restaurátori osztálya vezetőjének véleménye megegyezett a miénkkel. A tartományi titkársághoz ebben a tárgyban eljuttatott pályázati anyagunkhoz csatoltuk Olajos Anna ajánlását is. Mivel a fatárgyak vannak a legsúlyosabb állapotban, első fázisban, mindkét helyszínen, ezeknek az értékeinknek a mentését tűztük ki célul. Sikeres pályázás után, 2009 novemberében elkezdődött az értékmentés folyamata. Úgy határoztunk, több éven keresztül folytatnánk a pályázást konzerválás és restaurálás tárgykörben.

Beázott, majd beszakadt a kiállítóterem mennyezete