A szövetkezeti otthon az idén már várhatóan a kishegyesiek tulajdonába kerül vissza (fotó: Papp Imre)
Az elmúlt esztendő történéseit ifj. Juhász Bálint, a kishegyesi helyi közösség tanácsának elnöke, és ifj. Virág Gábor titkára összegezte. Az elnök azt mondja, hogy első helyen mindenképpen azt kell megemlíteni, hogy a falunak első fokon sikerült pert nyernie a szövetkezeti otthon visszaperelése ügyében.
– Nagy dolog, hogy évek óta ez az első előrelépés és számunkra pozitív döntés ez ügyben. Ez egyúttal az egyik fontosabb tervünk is ebben az évben, hiszen ha megszületik a másodfokú döntés is, számításaink szerint az év közepe táján az első feladatunk az lesz, hogy alaposan felújítsuk az épületet, mert ugyancsak leromlott az állaga. Az épületben, mint azt korábban is hangsúlyoztuk, elsősorban a civil szervezetek, a művelődési egyesület és a falu más intézményei kapnak helyet, de valószínűleg marad hely a gazdasági tevékenységekre is, és erre bizonyára lesz is érdeklődő, mert attraktív helyen van. Másrészt arra is törekednünk kell, hogy minél nagyobb mértékben önellátóvá váljon az épület. A másik fontos dolog, amit mindenképpen meg kell említeni, hogy az önkéntesség évében a fiatalok bevonásával sikerült felújítani az önkéntes munka hagyományát a településen. Több megmozdulást is szerveztünk, kétszer a templomkertben és az iskolaparkban, a kézilabdapálya is most jobban hasonlít harminc évvel ezelőtti önmagára, mint néhány évvel ezelőtt, az ifiotthont is megújítottuk, és sokat dolgoztunk az Egység épületén is. Többnyire pályázatok útján sikerült pénzt szerezni, elsősorban a Tartományi Ifjúsági és Sporttitkárság pályázatain, valamint a maga részéről a helyi közösség is támogatta a megmozdulásokat, sőt a labdarúgóklub esetében szponzorok is segítették a felújításokat – mondta ifj. Juhász Bálint elnök.
Ifj. Virág Gábor titkár inkább a folyamatban levő beruházásokról és a kommunális kérdésekről beszélt.
– Talán nem a legjelentősebb beruházás, de fontos, hogy tavaly is folytattuk önerőből az utcák betonozását, a Vajdaság és a Kókai utcák kaptak szilárd burkolatot. Ehhez hozzá kell adni azt is, hogy tavaly is feltöltöttünk néhány utcát apró kővel, a Kertsor egy részét, a Liget utca egy részét, a Balassi Endre utcát, valamint a Végső és a Téglagyár utcákat. Ezzel elértük, hogy minden utca járható legyen télvíz idején is. Tavaly egész évben nem volt túl sok csapadék, mégis a közmunkára vonatkozó pályázaton nyert pénzt az árkok tisztítására költöttük, akárcsak korábban. Sikerült megoldani a községi árok kérdését a Bartók és a Dózsa utcák között, a Kertsor egyik részén, A Kossuth utca és a Kertsor között, valamint a II. Rákóczi Ferenc utcában – mondja ifj. Virág Gábor.
Az önkormányzat nyert nemrégiben egy EU-s pályázatot az INNOINFO néven futó határon átívelő pályázatok egyikén, amelyből a helyi közösség tetőterének beépítését szeretnék befejezni.
– A Magyar–Szerb Kereskedelmi és Iparkamarával karöltve mintegy 140 ezer eurót nyertünk, ebből mi 65 ezret kapunk. Mi egy regionális oktatóközpontot alakítunk ki a tetőtérben, a magyar fél pedig egy információs központot hoz létre, amelyben a kis- és középvállalkozások számára nyújtanak tanácsadást a kapcsolatfelvételben – mondja a titkár hozzátéve, hogy amilyen nehéz volt a tavalyi év, mégis igen sikeresen pályáztak. Talán a választások közeledtével egy kicsit több pénz jut Kishegyesre is. Mint mondja, minden erővel azon vannak, hogy egy élhető kisvárost alakítsanak ki, de sajnos nagyon gyakran, az utcákat járva, egyértelműen a falu köszön vissza.