Legalább százötven-kétszáz földműves volt jelen a megbeszélésen (fotó: Papp Imre)
A bácsfeketehegyi és szikicsi kataszteri községekben elvégzendő kommasszációval kapcsolatos megbeszélések már hónapokkal ezelőtt megkezdődtek, kezdve attól, hogy a községi képviselő-testület határozott a folyamat elindításáról egészen addig, hogy a belgrádi földtani intézetben elkészült a terv is, és a minisztérium is jóváhagyását adta. Közben Bácsfeketehegyen folyamatban volt az aláírásgyűjtés a tagosítás ellen, és a napokban adták át a listát, amelyet összesen 251 földtulajdonos írt alá. Az aláírók többi között azt is sérelmezték, hogy a folyamat elindításakor nem tárgyalt velük senki.
Az ülésen jelen levő Pál Károly, a községi képviselő-testület elnöke és Bácsi Gábor, a mezőgazdasági osztály vezetője viszont azt mondták, hogy korábban nem is volt miről tárgyalni, hiszen mostanára váltak ismertté a folyamat feltételei, és vált világossá többi között az, hogy a földműveseknek a kommasszáció egy dinárjukba sem kerül, s most már valóban van miről beszélgetni. A tagosítás költségeinek 55 százalékát a tartományi mezőgazdasági titkárság, negyvenöt százalékát pedig a község fedezi az állami földek bérletéből befolyt pénzből. A számítások szerint a tagosítás mintegy egymillió euróba fog kerülni. Azért említették az anyagiakat, mert éppen erre vonatkozott az egyik megjegyzés a tiltakozók részéről, sőt a faluban, ahogyan Orosz Kálmán, a Gazdakör elnöke fogalmazott, rémhírek is terjedtek ezzel kapcsolatban, meg arról is , hogy a földek tíz százalékát fogja felemészteni az új úthálózat stb.
A tagosítás ellenzői kitartottak amellett, hogy a megbeszéléseket korábban kellett volna kezdeni, mert így az kész tények elé állításnak tűnik, vagyis kényszernek. Bútor István javasolta, hogy a tagosításkor különítsék el a visszaszármaztatáshoz szükséges területet, de mint elhangzott, erre nincs törvényes lehetőség. A javaslatot azért tette, mert elhangzott, hogy Bácsfeketehegy Vajdaság azon 4–5 kataszteri községe közé tartozik, ahol az elmúlt időszakban egyszer sem végeztek kommasszációt, és félő, hogy a visszaszármaztatáskor a visszajáró föld helyett értékpapírokat kapnak. Hasonló a helyzet azzal a javaslattal is, hogy a termelőknek több taggal kellene képviseltetniük magukat a döntéshozó bizottságban. A törvény pontosan előírja a bizottságok összetételét, de a bizottság mellett működő és a termelők képviselőiből álló testület tagjai folyamatosan részt vehetnek a kommasszációs bizottság munkájában, és észrevételeket tehetnek, ellenőrizhetik a döntéseket. A bizottság munkája ugyanis elejétől végig nyilvános lesz.
A tiltakozó aláírásokkal kapcsolatban elhangzott, hogy emiatt senkit sem lehet elítélni, hiszen arról tanúskodik, hogy érdeklődtek a kommasszáció felől, és szerették volna tisztán látni annak feltételeit. Ezért ők hivatalosan is tájékoztatót kapnak, a vázolt feltételekről. Azt senki sem vitatta, hogy a gazdasági indokok a tagosítás mellett szólnak, és az sem mellékes, hogy az alapvető úthálózat, vagyis a fő útvonalak megmaradnak a jelenlegi helyükön. Mivel a következő hetekben a Gazdakör minden szerdán szervez előadásokat, a továbbiakban is bármelyiken beszélgethetnek erről a kérdésről.