Hallgató Imre
Igencsak megérezték az elmúlt két esztendőben az időjárás szélsőségeit a földművesek Topolya és Kishegyes községek területén. Tavalyelőtt ilyen idő tájt a rengeteg eső és a belvizek okoztak gondot, tavaly meg a szárazság, különösen ősszel a búza kelésekor hiányzott leginkább a csapadék.
– Tavalyelőtt, vagyis 2010-ben adataink szerint 40–100 százalékkal több eső esett, mint a sokéves átlag, tavaly viszont 25–40 százalékkal kevesebb. A két véglet Bácsfeketehegyen volt a legérezhetőbb, ott esett az egyik évben az átlaghoz képest a legtöbb, míg a másik évben a legkevesebb eső. Mivel a bácsfeketehegyi határ vajdasági viszonylatban is mélyen fekvő terület, meg is jelentek a belvizek 2010-ben, s emiatt pályáztunk is a Tartományi Mezőgazdasági Titkárságnál a mély fekvésű földek belvizének lecsapolására. A tervek alapján a talajvizet és belvizet föld alatti csőrendszerrel vezetjük a Krivajába – mondja Hallgató Imre, a DTD Krivaja részlegének igazgatója.
A tavalyi esztendő csapadék szempontjából a másik véglelet jelentette.
– A tavalyi év kétségtelenül a tavalyelőtti ellentéte volt, de az eloszlás is szokatlannak számított. Augusztus elsejéig valójában átlagosnak mondható évünk volt. De az eloszlás például Topolyán olyan volt, hogy július 25-én néhány óra leforgása alatt több havi átlagcsapadék hullott le. Ekkor teltek meg a tározóink is, s a vízgyűjtő tavainkban ma is szinte maximális szinten van a víz, s ha a következő hónapokban esik még csapadék, az öntözési idény kezdetéig maximális mennyiségű víz áll a felhasználók rendelkezésére. El kell azonban mondani, hogy területünkön nagyon kevesen élnek az öntözési lehetőségekkel. Adataink szerint mindössze 1400–1500 hektárt öntöznek, pedig lenne rá lehetőség, és még a legszárazabb időszakokban sem fordult elő, hogy ne lett volna víz az öntözésre. Ilyen helyzet eddig csak egyetlen alkalommal adódott a Svetićevói-tónál – halljuk a szakembertől.
A Welker-tó építése Kishegyesen (Fotó: Papp Imre)
A minél több víz megtartását szolgálja a tavaly megkezdett kishegyesi Welker-tó kiépítése is.
– Tavaly kiépült a tó első szakasza, szerettük volna folytatni, de az idei első pályázaton nem nyertünk. Ha nem sikerül, a korábbi módon megpróbálunk más pénzforrást felkutatni, hogy folytathassuk a munkát. A duzzasztógát már korábban kiépült ezen a részen, így csak a földmunkálatokat kellett elvégezni. A tavat tehát fel tudjuk duzzasztani, és tartani tudjuk benne a megfelelő vízszintet. Ez nem túl nagy tó, de nagy terület öntözését lehetne megoldani vele. Ami a talajvízzel való ellátottságát illeti, szeretném megjegyezni, hogy méréseink alapján a talajvíz szintje (köszönve a korábbi csapadékos éveknek) csak október elején süllyedt a sokéves szintre. A talaj alsóbb rétegeiben tehát a szárazság ellenére is van nedvesség, s a száraz időszak után, ha lesz tavaszra csapadék, nem kellene hogy gondjaink legyenek – mondta Hallgató Imre.