2024. november 23., szombat

Könyvbemutatók Kishegyesen és Bácsfeketehegyen

Bogdán József saját versét olvassa a bácsfeketehegyi bemutatón (fotó: Papp Imre)

Két könyvbemutatóval emlékeztek meg a kishegyesi községben a magyar kultúra napjáról. A kishegyesi könyvtárban bemutaták dr. Virág Gábor helytörténésznek a topolyai járási színházról szóló könyvét, amelyet dr. Gerold László nyugalmazott egyetemi tanár, a könyv recenzense méltatott, a bácsfeketehegyi kultúrotthonban pedig Bogdán József tordai papköltő Bíborbogár című kötetét mutatták be.

A kishegyesi bemutatót követően a könyvtár előcsarnokában megnyílt a Szalma István üvegmunkáiból készült kiállítás.
A bácsfeketehegyi bemutatón Bogdán legújabb kötetét Németh Ferenc, a Forum Kiadó igazgatója és Bordás Győző, a Magyar Szó Lapkiadó megbízott igazgatója méltatta, Hajvert Ákos verseket mondott a kötetből, Kónya Sándor pedig néhány megzenésített verset adott elő. A beszélgetésben, amelyet Tóth Lívia vezetett, ismét felmerült, hogy gyermekversekről van-e szó, vagy inkább felnőtteknek szóló sorokról. Bordás szerint csak annyira különböznek a többi verstől, hogy ezek játékosak, pajkosak, olvashatók. Ezzel egyetértett a szerző is, mondván, hogy a gyermekverseket illetően a példakép mindig is Weöres Bóbitája, amely olyan magasra állította a mércét, hogy nehéz túlszárnyalni. Másrészt a versek szomorkásak, hiszen meg kell érezni a gyerekek szívfájdalmát is, mert gyakran ők is tele vannak fájdalommal.
A topolyai színházról szóló könyvet bemutatva Gerold László kiemelte, hogy Virág Gábornak a kötete kimagaslóan sok adatot tartalmaz a tíz éven át működő színházról, kordokumentumok és statisztikai adatok egész sorát foglalja magába, ezért kitűnő forrásmunka azok számára, akik a jövőben e kérdésben kutatni szeretnének. Rámutatott arra is, hogy a színház Kishegyest második otthonának tekintette, nemcsak azért, mert itt vendégszerepelt legtöbbet, hanem azért is mert a társulat tagjainak egy része kishegyesi volt. Javasolta, hogy Topolyán a múzeumban vagy a könyvtárban rendezzenek be egy színházi sarkot a járási színház megmaradt emléktárgyaiból. A bemutatót Csőke Márk fuvolajátéka tette színesebbé.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás