2024. július 17., szerda

A legégetőbb kommunális probléma

Topolyán nem működik szennyvíztisztító – A létesítmény tervezése folyamatban van

A város lakossága, közintézményei és ipari létesítményei által termelt szennyvíz tisztítatlan állapotban a Krivaja patakba ömlik, súlyos környezeti és jelentős anyagi károkat okozva ezzel. 2007 szeptemberében lapunk hasábjain is hírül adtuk, hogy Topolyán – a Tartományi Nagyberuházási Alaptól nyert támogatás jóvoltából – elkészülhet a leendő szennyvíztisztító műszaki tervdokumentációja. Számottevő változások ez ügyben azonban csupán az elmúlt hetekben következtek be, amikor is Topolya önkormányzata, a tervek kidolgozásával megbízott szervvel való egyeztetéseket követően, véglegesítette álláspontját a leendő szennyvíztisztító-projektum kapcsán.

Kérdéseinkre, miért csak most következett be fordulópont az ügyben, milyen történések jellemezték az elmúlt két és fél éves időszakot, Nagy Ottó polgármester-helyettes, a községi tanács kommunális kérdésekkel és nagyberuházásokkal megbízott tagja adott választ.

– Az ipar termeli Topolya szennyvizének több mint kétharmadát. Az önkormányzat döntéshozatalát, amelyben megfogalmaztuk végső álláspontunkat a leendő szennyvíztisztítóra vonatkozó kérdésekben, hosszadalmas egyeztetési folyamat előzte meg a topolyai vágóhíd, a Topiko vállalat és a Žibel állati eredetű hulladékfeldolgozó illetékeseivel. Az önkormányzatnak céljai között szerepelt, hogy ezeket az ipari létesítményeket is bevonja a szennyvíztisztító projektumba, a terveztetés, a telekkiválasztás, az infrastruktúra-kiépítés folyamatába. Bár mutattak hajlandóságot, megegyezésre mégsem jutottunk tárgyalófeleinkkel a szennyvíztisztító-létesítmény körüli kérdésekben. Az ipar nem vállalt velünk partnerséget, így – a környezetkárosítás címén fizetett jelentős nagyságrendű büntetések miatt – az önkormányzat úgy döntött, hogy a topolyai mellett a zobnaticai és a bajsai helyi közösség lakossága, valamint a közintézmények, vendéglátóipari létesítmények által termelt szennyvíz tisztítását lehetővé tevő szennyvíztisztító-objektum műszaki terveztetésének folyamata kezdődjön meg. Fontos kiemelni azonban, hogy a telek nagysága, elrendezése lehetőséget teremt arra is, hogy az említett magáncégek a jövőben, a komplexum keretében maguk is tisztítót létesítsenek – nyilatkozta Nagy Ottó.

A polgármester-helyettestől megtudtuk, a Tartományi Nagyberuházási Alap az Újvidéki Egyetem Műszaki Karát bízta meg a létesítmény tervdokumentációjának kidolgozásával. Elkészültét a 2010-es év nyarára várják. Az alap tízmillió dinárt hagyott jóvá a tervkidolgozásra. Az összeg huszonöt százalékát már átutalták a terv kidolgozójának. Mánity István, a topolyai Telekrendezési Közvállalat igazgatója lapunknak adott nyilatkozatában a leendő szennyvíztisztító elhelyezkedéséről árult el részleteket:

– A szennyvíztisztító objektum a vágóhidak mögötti területen, az ún. Juhászok hídjánál épül majd. A telek, amelyen létesül, kéthektárnyi területű. Szilárd út vezet odáig, továbbá a létesítmény helyszínét és a topolyai szeméttelepet is út köti össze. A telek nagyságának meghatározásánál figyelembe vettük, hogy a jövőben – az ipar bekapcsolódásával – a komplexum bővítésére is nyílhasson lehetőség. Azokat az újabban támasztott követelményeket is figyelembe vettük, miszerint a tisztítóberendezésnek legalább egy kilométernyi távolságra kell lennie az élelmiszeripari létesítményektől.

Egy-egy település szennyvízcsatorna-hálózatának építésére, bővítésére vonatkozó uniós pályázatoknál, továbbá a Vajdasági Nagyberuházási Alap által kiírt támogatásformák elnyerését célzó pályázatoknál is egyaránt követelmény, hogy a település a pályázás idején már rendelkezzen szennyvíztisztítóval. Erre a tényre beszélgetőpartnereink mindegyike emlékeztetett, köztük Pazsa János, a Komgrad műszaki osztályvezetője, az ivóvíz- és szennyvízcsatorna-hálózat működtetésének és karbantartásának felelőse is. A Komgrad végzi Topolyán a szennyvízhálózat felügyeletét, feltehetően a szennyvíztisztítónak is ők lesznek a működtetői. Pazsa János kifejtette: a leendő objektum két fázisban készül majd el. A létesítmény kezdetben több mint háromezer köbméter kommunális szennyvizet fog feldolgozni naponta, a második fázis végén pedig több mint hatezer köbméter szennyvizet is meg tud majd tisztítani. Ő jegyezte meg továbbá, hogy feltételezhetően az első fázis kivitelezésének végére Topolyán kiépül majd a szennyvízcsatorna-hálózat jelentős része is, és addigra a háztartásoknak legalább a fele a hálózatra lesz csatlakoztatva.

Szombathy Zoltán, a Komgrad Közválallat igazgatója elmondása szerint a Vajdaság Vizei Közvállalat minden évben felméri, hogy az adott évben a szennyvíznek a Krivaja patakba bocsátásával milyen mértékű szennyeződés éri ezt az élőhelyet. A patak szennyezése okán komoly büntetést szabnak ki. A büntetés összegét évről évre a Komgrad fizeti ki. Szombathy szerint a 2010-es évre a büntetés címén befizetésre kerülő összeg elérheti az ötmillió dinárt is.

– Elvileg, ha a hozzáfogunk a szennyvíztisztító kiépítéséhez, a Vajdaság Vizei Közvállalat feltehetően a folyó évre vonatkozó, büntetés gyanánt már befizetett összeget visszaszármaztatja majd. Reméljük, az összeggel hozzájárulhatunk az objektum kivitelezési folyamatához, felgyorsíthatjuk azt – fejtette ki a Komgrad igazgatója.