2024. július 17., szerda

A rablógazdálkodás tönkretesz bennünket

A talajjavító mikrobiológiai készítményeknek gombaölő hatásuk is van
A bácsfeketehegyi előadás (fotó: Papp Imre)

A gyakorló termelőknek nem kell bizonygatni, hogy a talaj termőerejének pótlásában mind több műtrágyát és mind több vegyszert kell használni, mert a fertőző betegségek egy-két generációt követően már ki is alakítják a rezisztenciát. A kérdés mindig az, hogy alkalmazhatók-e olyan szerek a mezőgazdasági termelésben, amelyek kiváltják a műtrágyahasználatot és a vegyszerek használatát, és nem okoznak terméskiesést. Valójában ez a fenntartható mezőgazdasági termelés alapja.

A fentieket dr. Kiss Gábor a gödöllői Szent István Egyetem egyik kutatóintézetének vezetője mondta a bácsfeketehegyi Gazdakör szokásos megbeszélésein, amelyen a biogazdálkodáson kívül beszélgettek még a sertéstenyésztés és a szarvasmarhatartás kérdéseiről is. Az utóbbi hét-nyolc évben elszaporodtak a talajjavító, a földeken visszamaradt növényi maradványok (szárak, gyökerek) lebomlását gyorsító készítmények. Ezeknek köszönhetően a szántóföldeken, ahol használatban vannak, jóval kevesebb műtrágyát kell használni, mert a növények hasznosítani tudják a lebomlott növényi maradványokat (elsősorban a nitrogént és a foszfort), de az újabb, készülőben lévő szerek, amelyek hamarosan megjelennek a hazai piacon is, bizonyítottan gombaölő hatásúak is, vagyis gátolják a gombás megbetegedések terjedését. Van tehát lehetőség a jelenlegi rablógazdálkodás megszüntetésére, amit mielőbb meg is kell tenni, mert a felhalmozott vegyszerek megjelennek az élelmiszereinkben, s tönkretesznek bennünket, de tönkretehetik az utánunk következő nemzedékeket is. Ezeknek a készítményeknek az alkalmazása kétségtelenül kíméli a környezetet, javítja a talaj mikrobiológiai összetételét, a PH értékét, és az sem mellékes, hogy csökkenti a költségeket is, hiszen a gazdák rendszerint azért ódzkodtak és ódzkodnak a biotermeléstől, mert terméskiesést jelent, amit nem tudnak pótolni.
A sertés- és szarvasmarha-tenyésztésről szintén magyarországi szakemberek beszéltek, akik elsősorban arra mutattak rá, hogy az eredményes tenyésztéshez komplett programok kellenek, nem elegendő a különféle tápok és kiegészítők használata, ugyanilyen fontos a megfelelő körülmények megteremtése az állatok számára és a törzsállomány jó szelekciója is.