2024. július 17., szerda

Gyógyszerészhallgatókat ösztöndíjaznának

Kevés az okleveles gyógyszerész Topolya községben – Az önkormányzat ismét kiemelt ösztöndíjban részesítene gyógyszerészeti szakon tanuló egyetemi hallgatókat
Jelenleg Topolyán csak a város központjában működik állami gyógyszertár

Topolya önkormányzata a folyó tanévben – a tavalyihoz hasonlóan – a defektológusi hivatást jelölte meg hiányszakmaként a községben. A topolyai egészségház azonban tavaly decemberben jelezte az illetékeseknek, hogy az egészségügyi intézmény súlyos gondokkal küszködik, mert kevés az okleveles gyógyszerész a községben. Az önkormányzat ezért úgy döntött: a korábbi gyakorlattól eltérően, tanév közben jelöli meg hiányszakmaként a gyógyszerészi hivatást, lehetőséget teremtve ezzel újabb gyógyszerészhallgatók kiemelt összegű ösztöndíjazására.

Az okleveles gyógyszerész-hiányból fakadó, a községben létesült állami gyógyszertárak működését befolyásoló probléma nem új keletű Topolya községben. A nehézségek kiküszöbölése céljából a korábbi években a községi ösztöndíjak odaítélésére szerveződő bizottság a nyelvtanári és a defektológusi hivatás mellett hiányszakmaként jelölte meg a gyógyszerészit is. Az önkormányzat ösztöndíjasai közül egy gyógyszerész és két nyelvtanár már dolgozik Topolya község területén.

– Egy fiatal gyógyszerészeti egyetemet végzett ösztöndíjasunk már okleveles gyógyszerészként, a gyakornoki évén túl, teljes munkaidővel dolgozik községünkben. Még négy gyógyszerészhallgató szerepel továbbá kiemelt ösztöndíjasaink listáján. Velük tanulmányaik kezdetén szerződtünk, mely megegyezés értelmében évente kilenc hónapon át tízezer dináros ösztöndíjban részesítjük őket. Feltételként szabtuk meg azonban, hogy kiemelt ösztöndíjasként, az egyetemi oklevél megszerzését követően öt évig kötelesek lesznek Topolya község területén dolgozni. A 2009/2010-es tanévben a négy kiemelten támogatott gyógyszerészhallgató közül sajnos csak egynek folyósíthatjuk ösztöndíját, ugyanis a többiek évet veszítettek. Jelenleg harmad- és negyedéves, illetve abszolvens gyógyszerészhallgatók jelentkezhetnek pályázatunkra. Azért esett választásunk erre a célcsoportra, mert mihamarabb szeretnénk orvosolni a gyógyszerészhiány miatt községünkben kialakult helyzetet. Leendő kiemelt ösztöndíjasaink esetében ezúttal sem szabtunk meg tanulmányi átlaghatárt. Ők is kilenc hónapon át részesülhetnek majd tízezer dináros havi támogatásban, függetlenül attól, hogy a kifizetést később kezdjük meg. Természetesen velük is szerződünk, mely megegyezés értelmében leendő támogatottjainknak is a község területén kell dolgozniuk öt évig, a Dr. Hadzsy János Egészségház gyógyszertáraiban. Újonnan kiírt pályázatunk február 10-ig van nyitva, addig várjuk a gyógyszerészhallgatók jelentkezését – nyilatkozta lapunknak Bábi Attila polgármester.

Az idei tanévben mostanáig 165 községbeli felsőfokú tanulmányokat folytató diák részesült önkormányzati ösztöndíjban. Topolya önkormányzata havi szinten kb. 550 ezer dinárt különít el támogatásukra. A községi ösztöndíjasok 2009/2010-es tanévben formálódó táborából két fiatal gyógyszerészi tanulmányokat folytató támogatott nem vállalt kiemelt ösztöndíjjal járó szerződéses viszonyt a pályázat kiírójával.

Jelenleg Topolyán csak a város központjában működik állami gyógyszertár, az egész község területén pedig hat helyen, teljes vagy részleges munkaidővel. Okleveles gyógyszerész hiányában Topolyán a kettes számú rendelő épületében már körülbelül egy évtizede nem működik a gyógyszertár-részleg, az elmúlt év októberében pedig a központi létesítményben működtetett is bezárt. Míg a város központjában lévő gyógyszertár renoválása zajlott, ideiglenesen ugyan megnyitották ez utóbbit, de a központi gyógyszertár felújításának befejeztével leálltak működtetésével. A korábbi gyakorlattól eltérően, a központi patikában immár megszakítás nélkül, 7-től 19 óráig tart az ügyfélfogadás. A községben Pacséron van még gyógyszertár, ahonnan a gyógyszerész a szomszédos településre is utazik, hogy fél munkaidőben Bácskossuthfalván is elláthassa feladatait. Egy okleveles gyógyszerész és egy gyógyszerész technikus hétfőn, szerdán és pénteken teljes munkaidővel Gunarason látja el a munkáját. Ugyanez a diplomás gyógyszerész keddenként és csütörtökönként Bajsán és Zentagunarason dolgozik, fél-fél munkaidővel. Dr. Szakmány Major Edit, a Dr. Hadzsy János Egészségház igazgatója lapunknak nyilatkozva kiemelte: sajnos a fél munkaidő alatt dolgozóinak nem csak a gyógyszerek kiosztása a feladata. Ebben az időszakban kell lebonyolítani az áru átvételét és a kötelező adminisztrációs feladatokat is. Mint azt megtudtuk, a községben négyfős az okleveles gyógyszerészkáder. Közülük az egyik szakember már több éve nyugdíjra jogosult, egy kollégája pedig az év végén válik azzá. Rendes évi szabadság vagy betegszabadság idején a gunarasi, a zentagunarasi és a bajsai gyógyszertárak zárva tartanak.