2024. július 17., szerda

Segítség az ügyintézésben

Tegnap kezdték el jegyezni a kedvezményes, cserealapú műtrágyaigénylést – A tavaly novembertől működő falugazdász-szolgálatról

Fabó Dudás Róbert falugazdász

A novembertől működő falugazdász-szolgálatról kezdtük a beszélgetést Fabó Dudás Róbert agrármérnökkel, Kishegyes egyik falugazdászával, de a folyamatos telefonhívások is a legaktuálisabb téma felé tereltek bennünket: a kedvezményes műtrágyabeszerzés feltételei felé. Ezt is, akárcsak sok más egyéb ügyes-bajos dolgot a jövőben a falugazdászon keresztül kell majd intézni. A hír már pénteken felkerült a minisztérium honlapjára, de a pontos arányokat, a hivatalos űrlapokat csak tegnapelőtt kapták meg a falugazdászok is.

– Tavalyi kukoricáért és tavalyi búzáért cseréli az árutartalék a műtrágyát. A cserearány kedvezőnek látszik, hiszen egy kiló műtrágyáért 1,4 kilogramm búzát vagy 1,6 kilogramm kukoricát kell adni. Ha valaki az idei termés előlegeként szeretne műtrágyát venni, annak a leendő termésből 1,5 kiló búzát kell majd adnia. A rendeletbe foglaltak értelmében minden gazdaság csak harminc hektár területig igényelhet műtrágyát és hektáronként csak 200 kilogrammot. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy ezzel kizárólag a kistermelőket akarják támogatni. Az érdeklődés miatt úgy egyeztünk meg, hogy mivel még nincs irodánk, mindhárom településen a helyi irodákban fogadjuk az ügyfeleket reggel 8-tól délután 17 óra harminc percig. A munkaidő után kötelezően el kell juttatnunk a megkötött szerződéseket az állami kincstár topolyai részlegébe – magyarázza a procedúrát Fabó Dudás Róbert.
A szolgálat, ahogyan a falugazdász fogalmaz, még nagyon gyerekcipőben jár, irodája sincs, de ezen nem kell csodálkozni. A dánok, akiknek mintájára az egész unióban ezt a modellt követik (FADN-rendszer), öt év alatt tudták felépíteni, akkor nekünk biztosan több idő is kell – mondja.
– Hegyesen 317 bejegyzett gazdaság van, s ezért ketten dolgozunk, a falu egyik fele az „enyém”, a másik a kollégámé. A gazdaságok felmérésével kezdtük, ez egy hatalmas adathalmaz, de persze mindig hangsúlyozom a földműveseknek, csak azokat az adatokat adják meg magukról, amelyeket jónak látnak. Ha bármilyen esetben úgy gondolják, bizalmas adatról van szó, nem kötelesek megadni azokat. Most természetesen a műtrágyaprogram miatt megszakítjuk a gazdaságok látogatását, s utána majd folytatjuk. Ezek az adatok egyébként a szolgálat számára lesznek fontosak, hatékony működés érdekében. Úgy hallottuk, hogy őszre kezdődik a gazdaságok összeírása, amelyet állítólag 1960-ban végeztek el utoljára, de ezt nem mi végezzük, hanem a statisztikai hivatal – mondja a falugazdász.
A segítségre annál is inkább szükség van, mert a termelők a szerb nyelvet még megértik ugyan, de a hivatalos nyelvhasználat esetében már nem tudnak eligazodni.
– A hivatalos nyelv is gond, de ezt még tetézi az írásmód, vagyis, hogy cirill betűs minden hivatalos szöveg. De természetesen nemcsak ilyen kérdésekben tudunk segíteni, hanem szakmai kérdésekben is. Nemrég az egyik gazda megkapta a talajelemzés eredményeit, de abból nem tudta kikövetkeztetni, hogy mennyi műtrágyát szórjon ki az adott parcellákra. A mezőgazdasági szakszolgálat egyik szakemberét hívtuk, aki kilóra pontosan megmondta, hogy egy-egy adott területre mennyi műtrágya kell. Ugyanígy tudunk állattenyésztési, konyhakertészeti és gyümölcsészeti tanácsokat is adni, és ami talán szintén nem mellékes, ezek a szolgáltatások mind ingyenesek – mondja Fabó Dudás Róbert.