Nagy Mélykúti Kiskovács Ildikó
Azt szerettük volna tudni először is, hogy a tavalyelőttihez képest növekedett-e a szociális ellátásban részesülők száma, de a szociális központ adatai azt igazolják, hogy az állandó segélyezettek száma jelentős mértékben nem növekedett.
– A kishegyesi községben jelenleg összesen 388 családot látunk el állandó szociális segéllyel, ami 1107 személyt jelent. Vannak azonban közöttük olyanok, akik nem kapnak egész évben segélyt, akik vagy hat, vagy kilenc hónapon át kaphatnak juttatást, mert van a családban keresőképes családtag. Ezeket is beszámítva a szociális segélyezés a községben 472 családot, vagyis 1272 személyt érint. Ez nem több mint az egy évvel, vagy akár két évvel ezelőtti adat. Az ami igazán rámutat a szociális helyzetre: az egyszeri segélyt kérők száma. Mind több olyan személy és család akad, aki, vagy akik egy adott pillanatban, főleg télen kerülnek nagyon rossz anyagi helyzetbe. Ilyen egyszeri segítséget sokan igényelhetnek, nem csak azok, akik szociális segélyt kapnak, hanem azok is, akik betegek és a gyógykezelést nem tudják fizetni, nagycsaládosok és munka nélkül maradtak, egyedül élők, akik kis jövedelemmel rendelkeznek... Ezeket a juttatásokat a község adja évente legfeljebb kétszer és alkalmanként 3000 dinárt. Ilyen segítséget tavaly 300 család igényelt és ez mintegy 30 százalékkal több mint az előző évben. Ezen kívül a minisztérium is tavaly 500 ezer dinárt hagyott jóvá ilyen címen a községnek s ezt is mind elosztottuk. Az a tény, hogy az emberek többsége éppen ezt a fajta segítséget kéri, mert valamilyen formális oknál fogva állandó segélyben nem részesülhet, azt bizonyítja, hogy sajnos a szociális helyzet romlott a községben. Ezek az emberek ugyanis szinte havonta igényelnék ezt a segítséget – mondja Nagy Mélykúti Kiskovács Ildikó.
A folyamatos szociális segélyezésen túl tehát a község és az illetékes minisztérium tavaly összesen 1,7 millió dinárt osztott szét a rászorulóknak.
– Ezeknek az egyszeri segélyeknek nagy része gyógykezelésre (operációkra) és gyógyszerekre ment el, és az ezt kérők kapták a legnagyobb összeget is. Volt azonban tíz temetési költség is, vagy két esetben az otthonokban való elhelyezés költségei. Mi csak a pénzbeli juttatásokkal foglalkozunk, de nagyon jó az együttműködésünk a Vöröskereszt helyi szervezetével, mindig közösen állítjuk össze a segélyezettek névsorát, de minden alkalommal rendkívül nehéz, hisz mindig arra a megállapításra jutunk, hogy nem sokat tévednénk akkor sem, ha minden házba vinnénk valamilyen segélyt. A legnagyobb gond, hogy nincs elég munkahely, ahol a munkaképes lakosság elhelyezkedhetne – mondja a kishegyesi részleg vezetője.