2024. július 17., szerda

Hatékonyan segíteni

Két projektum a legveszélyeztetettebbek támogatására – Szociális térkép és a fogyatékkal élő gyerekek napközijének támogatása

Balassa Endre program-koordinátor és Sipos Piroska önkormányzati tanácstag (Fotó: Lakatos János)

Tegnap délelőtt a topolyai önkormányzat tanácstermében két szociális jellegű projektumot mutatott be Balassa Endre, Topolya község Fejlesztési Társulásának program-koordinátora és Sipos Piroska, a községi tanács szociális kérdésekkel megbízott tagja. Az első projektum értéke 3 millió dinár, a tartományi önkormányzati titkárság támogatja, és Ada, Kishegyes, Topolya, valamint Zenta község vesz részt benne. Szociális támogatások terén különbözőek a négy község tapasztalatai, de mindenhol az jelenti a legnagyobb kihívást, hogy az igazán rászorulók kapják meg a segítséget, tudtuk meg Balassától. A projektum céljául tűzték ki, hogy feltérképezik mind a négy község szociálisan veszélyeztetett kategóriáit, és adataikat azonos módszerrel viszik be a rendszerbe. Emellett segítséget nyújtanak a személyes iratok beszerzésénél, valamint közös szociális stratégiát dolgoznak ki.

– Egyes rászorulók több forrásból is támogatáshoz juthatnak, míg másokat apró formális vagy egyéb okok miatt nem lehet támogatni. A szakemberek közti tapasztalatcsere és az adatbázis létrehozása hatékonyabbá teszi majd a támogatási rendszert – nyilatkozta Balassa a projektum kapcsán, majd hozzáfűzte: a község által támogatott, munkaképes személyeknek a jövőben közmunkát kell végezniük. Sipos Piroska elmondta, hogy talán most azokat a rejtőzködő rászorulókat is fellelik, akik eddig nem jutottak támogatáshoz. Reméli, ezt a módszert nem csupán a projektum 8 hónapos futamideje alatt fogják alkalmazni, hanem azt követően is. A sajtótájékoztatón bemutatott másik projektum szintén négy község, Ada, Kishegyes, Magyarkanizsa és Topolya közös elképzelése, ami egy uniós felhívás nyomán fogalmazódott meg. A községek fogyatékkal élő gyerekek napközijeit fogják támogatni EU-s forrásból. Mind a négy községben működik ilyen jellegű intézmény, és kellő tapasztalattal rendelkeznek. Ezúttal megfogalmazhatták, hogyan szeretnék szolgáltatásaikat magasabb szintre emelni, a fejlesztési társulás pedig ezekből az elképzelésekből egy közös projektumot fog készíteni, tudtuk meg Balassától. Elmondása szerint a községenkénti 70–80 ezer eurós támogatásnak köszönhetően hosszú távon megoldódhatna a fogyatékkal élő gyermekek napközijének fenntartása.