Papp László (Fotó: Lakatos János)
113 évvel ezelőtt alakult meg a Bácskossuthfalvi Iparosegyesület. A hosszú múltra visszatekintő szervezet jelene sajnos nem kecsegtet túl sok jóval. Fogy az iparos Bácskossuthfalván és Pacséron, tudtuk meg Papp Lászlótól, az egyesület elnökétől. Míg 1990-bentöbb mint 150 tagja volt a két falu iparosait tömörítő egyesületnek, ma már csak 27-en vesznek részt az ülésein.
A legutóbbi közgyűlésre mindössze 13-an mentek el. Ennek ellenére Papp László bizakodó. A régi elnökséggel még újrajegyeztetik az egyesületet, majd átadják a stafétát. A minapi közgyűlésnek az egyesület megmaradása vagy megszűnése volt a témája, de egyben új vezetőséget is választottak, amelynek élére Horváth József került. A távozó elnököt először arról kérdeztük, hogyan került mélypontra az egyesület:
– Az iparosegyesület Bácskossuthfalva legrégibb civil szervezete, 1898-ban alakult meg és azóta folyamatosan működik. Egyedülálló módon Szerbiában csak Topolya községnek van két iparosegyesülete, a topolyai és a bácskossuthfalvi. Egyesületünk tulajdonában van egy épületrész, amely egyben a székházunk is. Ha a szervezet megszűnik, akkor ennek a tulajdonjoga átszáll az államra vagy a topolyai egyesületre. Mi ezt nem akartuk, mert szervezetünknek óriási múltja van. Igaz, az utóbbi időben kevesebb segítséget tudtunk nyújtani tagjainknak, mert az új törvények miatt minden iparosnak kell, hogy legyen saját könyvelője. Sajnos két éve arra vonatkozólag is hoztak törvényt, hogy az önálló iparosműhelyeket átminősítik egyszerű vállalkozássá. Az állam egyre nagyobb adókat ró ki az iparosokra, s emiatt sok szakma megszűnik.
Lesz-e jövője az iparosegyesületnek? (fotó: Juhász György Ferenc)
Ezek szerint vannak hiányszakmák a faluban?
– A növekvő adók és az erősödő feketegazdaság miatt egyre kevesebb az iparos. Hivatalosan nincs ács, autószerelő, villanyszerelő, vízvezeték-szerelő, férfifodrász, kovács stb. Ettől függetlenül minden ilyen munkát el lehet végeztetni a faluban. A nagy adóteher sokakat arra kényszerít, hogy feketén dolgozzanak, városon viszont sokkal több a lehetőség. A kistelepülésekre kisebb adókat kellene kiróni, mint a nagyobbakra, mert itt a munka is kevesebb, ám erre senki sem figyel oda.
Az iparosok egyre csökkenő száma nagy probléma, de más nehézségek is adódtak az egyesület vezetésében.
– Két évvel ezelőtt lemondtam az elnöki posztomról. Az elnökség viszont nem fogadta el a lemondásom, ezért egy pangási időszak következett. Időközben az elnökség három tagja nyugdíjba vonult, emiatt úgy döntöttem, hogy összehívom a közgyűlést, amelynek az egyesület megszűnése vagy megmaradása lesz a témája. A gyűlésre kevesen jöttek el, ennek ellenére úgy döntöttünk, hogy az egyesület megmarad és megválasztottuk az új elnökséget. A régi elnökség és jómagam elvégezzük az egyesület újrajegyzését és átadjuk az irányítást. Az egyesülethez a jövőben nem csupán iparosok csatlakozhatnak, az új vezetés pedig fiatalabbakból áll, remélem, ezek az változások új lendületet adnak az egyesület munkájának.