2024. november 24., vasárnap

Harminc tonna pillepalack

E gy vállalkozás és a civil szféra példamutató együttműködése
Pillepalackhegy a gyűjtőállomáson

Alig több mint egy éve kezdett egy topolyai fiatalember a pillepalackok felvásárlásába, de kezdeményezésének köszönhetően már majdnem harminc tonna nehezen felbomló műanyagtól tisztította meg városi szeméttelepet.

Jelentős előrelépésnek számít a topolyai községben a szelektív hulladékgyűjtés és az újrahasznosítás területén Simon Árpád vállalkozása. A fiatalember számára nem csupán a cég előrehaladása fontos, civilként is aktív környezetvédő és odafigyel a rászorulókra. A napokban a topolyai Nikola Tesla Általános Iskola alsósainak tart előadást a szelektív hulladékgyűjtés előnyeiről. Egyévnyi vállalkozói tapasztalatairól faggattuk.

– Először a felvásárlást indítottam be, mert nem volt pénzem konténerre. Két-három hónap után 15 konténert helyeztem ki a közterületeken, szigorúan meghatározott helyekre. Januárban sikerült 50-re szaporítani a gyűjtőhelyek számát, ebből 25 közterületen található, de van, amit különféle intézmények vagy gyárak udvarában van.

Friss vállalkozásként a társadalmi felelősségvállalás szép példája, hogy a bácskossuthfalvi Otthon, a topolyai Bethesda és a bácsfeketehegyi Izida civil szervezetekkel külön szerződést között.

– Ha nem is volnacégem, akkor is megtalálnám a módját, hogy támogassam a fogyatékkal élőket. Ők is gyűjtik a pillepalackokat, tehát segítenek nekem. A Bethesda például az összjövedelem bizonyos százalékát kapja havonta, de a pályázásnál ők is a segítségemre voltak két konténer beszerzésében. Az Otthon ápoltjait láttam, amikor a munkaterápia részeként kézi présgéppel vagy éppen lábbal zsugorították a palackokat.

Milyen ütemben telnek meg tárolók, és Topolyán kívül még hol találhatók?

– Attól függően, hogy hol vannak elhelyezve, hetente-kéthetente ürítem ki őket. Bácskossuthfalván van egy, Bajsán eddig kettő volt, a harmadik a napokban kerül ki, Zentagunarason még nincs, de a palackokat gyűjtik az óvodában, Pannónián sincs, de a Duga kézimunkaegyesülettől havi szinten szállítok nyersanyagot, a bácsfeketehegyi Izidában sincs konténerem, de nekik van helyük, ahol begyűjthetik, így az első szállítmányuk decemberen 700 kilogramm volt.

A polgárok, az önkormányzat hogyan fogadták a lehetőséget, amit felkínált a szelektív hulladékgyűjtésre?

– Negatív tapasztalatom nincs, csak pozitív. Segítőkészek az emberek, csak az odavaló anyagot dobálják a kihelyezett, jól felismerhető sárga konténerekbe. Nagyon kis arányban papírt is beledobnak, egyelőre az engem még nem érdekel, csak a pillepalack és az alumíniumdoboz. Az önkormányzattól tavaly egyszeri vissza nem térítendő támogatást kaptam.

Hány palackot sikerült összegyűjteni tavaly? Hogy ítéled meg, ez körülbelül hány százaléka annak, ami a községben forgalomba kerül?

– Jelenleg szerintem a megvásárolt pillepalackos üdítőitalok 35 százalékának csomagolását tudom összegyűjteni, de csak mostanában történt az 50 konténerre való fejlesztés, úgyhogy az elmúlt év nagy részében 15–20 tárolóba gyűjtöttük a nyersanyagot. Havonta 2–2,5 tonna összepréselt palackot tudok átadni, ami azt jelenti, hogy eddig körülbelül harminc tonna újrahasznosítható műanyagot gyűjtöttem be, ami ugyan nem kevés, de hangsúlyozom: mindössze 35 százaléka az összes eldobottnak.

Mikor lesz a következő akciód?

– Ha beköszönt a tavasz, az Arcus Környezetvédő Egyesülettel karöltve szeretnénk a városból kivezető utakat körülbelül egy kilométeres szakaszon megtisztítani. Az út menti árkokból összegyűjtenénk az összes szemetet.

Tervezed-e a vállalkozás fejlesztését?

– Az a présgép, amellyel a műanyagot és az alumíniumot bálázzuk, alkalmas a papír feldolgozására is, ezért ezt a hulladékot szeretném mihamarabb felvásárolni, egyelőre azonban ez anyagiak híján nem indulhat be. A papírral együtt már háromfajta hulladékot gyűjthetnénk, mindezzel pedig tehermentesíthetnénk a szeméttelepeket, és a környezetünket is tisztíthatnánk.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás