2024. július 17., szerda

Mennyire tartják a hagyományokat?

MEGKÉRDEZTÜK KISHEGYESEN ÉS TOPOLYÁN

Mirnics Éter Ágota, Topolya: – Mondhatni, hogy az én családom hagyományápoló család. A nagymamámmal élünk, aki ebben a modern korban is mindent úgy csinál, mint régen. Megtartja a vallási ünnepeket, hagyományos ételeket készít, és például mozsárt is használ. Nekem ez nagyon tetszik, és sok mindent átvettem tőle. Nem szeretném a fiamra ráerőltetni ezeket, de ha látja, hogy mi így csináljuk, akkor talán az ő számára is ez lesz a természetes.

Fürsztner Etelka, Kishegyes: – Engem zavar, hogy az emberek nem törődnek a hagyományokkal, és az olyan új divatokat követik, mint pl. haloween. Mi családon belül megtartjuk a hagyományos ünnepeket, és olyan módon, ahogy az idősektől láttuk, nem pedig a tv-ben hallottak szerint. Próbáljuk pl. feleleveníteni a disznótoros kántálás szokását, de nem könnyű, mert az emberek nem értik, miről van szó, és egyre kevesebb a disznóvágás is.

Holló Mária, Topolya: – Én szálláson nőttem fel, és ott is öregedtem meg. Mi tömtük a libákat, a kacsákat, ettük a finom pecsenyéket, és semmi bajunk nem volt. Mostani ételeket ritkán csinálok, inkább csak régit. Az ünnepeket is megtartjuk, mert van naptár, de fejből is tudom őket. Pl. megtartom a hamvazó szerdát, a nagypénteket, de a babonákra nem adok. A nagyszüleim hamvazó szerdától húsvétig nem használtak zsírt. Kisütötték a vajat, és azzal főztek.

Dudás Vid, Kishegyes: – Mi nem igazán tartjuk a hagyományokat, mondhatni relatíve modern életvitellel élünk. Az olyan ünnepeket, mint a karácsony vagy a húsvét természetesen megünnepeljük, de a hozzá fűződő hagyományokat nem ismerem, és nem is tartom túlzottan fontosnak őket. Az én életemben nagyobb szerep jut a számítógépnek vagy a barátoknak.