2,8 millió eurós hitel terheli a Topolya központját csúfító épületet (Fotó: Lakatos János)
Bábi Attila polgármester a múlt héten a Vajdasági Fejlesztési Bank képviselőivel tárgyalt, és felcsillant a remény, hogy a város visszaszerezheti az épületet. Természetesen erre csak alapos mérlegelés után kerülhet sor.
Több mint húsz éve Topolya egyik szégyenfoltja a központban lévő egykori Pannónia Hotel. A valamikori városháza először jól menő szállodává avanzsált, majd a kilencvenes években csődbe ment, és Mile Jerković cége vásárolta meg körülbelül 300 ezer euróért. A grandiózus beruházási tervekből (például úszómedence a tetőn) semmi sem valósult meg, noha a felújítás elkezdődött. Az önkormányzat engedélyt adott a munkálatokra, de gyorsan vissza is vonta azt, miután a szórakozott építők eggyel több emeletet húztak fel, mint amennyire engedélyük volt. A hotel azóta csupaszon, vakon tátongó ablakokkal és egy félig kész emelettel csúfítja Topolya központját. Bábi Attila polgármester a múlt héten a Vajdasági Fejlesztési Bank képviselőivel tárgyalt, és felcsillant a remény, hogy a város visszaszerezheti az épületet. Természetesen erre csak alapos mérlegelés után kerülhet sor, mivel a felújítás befejezése legalább félmillió eurót emésztene fel, a szálloda pedig hivatalosan még mindig Jerković cégének tulajdonát képezi.
– Az egykori Pannónia Hotelt Mile Jerković vállalata vásárolta meg azzal a feltétellel, hogy fejlesztésekbe kezd, de úgy tűnik, csak különböző hitelek felvételéhez kellett neki – tudtuk meg Bábitól. – A szállodára összesen 2,8 millió euró hitel van rátáblázva, amit a korábban Metals Bank néven működő Vajdasági Fejlesztési Bank adott. Ezt az összeget öt szakaszban vették fel. A kölcsönök nagy része a Vojvodina céget terheli, de Jerković más vállalatai is vettek fel hitelt a hotelre. A Vajdasági Fejlesztési Bank hajlandó felbecsülni az épület jelenlegi állapotát, s ezt követően fog kiderülni, hogy az önkormányzatnak vagy valamely gazdasági szereplőnek megéri-e megvásárolni az épületet.
Mihez kezdene az önkormányzat a hotel épületével?
– Ha megfelelő ajánlatot kapnánk a Vajdasági Fejlesztési Banktól, és vissza tudnánk szerezni az épületet, akkor elképzelhetőnek tartom, hogy itt kapjon helyet a városháza, hiszen régebben is itt volt. Ha ez megvalósul, akkor az összes intézményünket ide tudnánk hozni egy fedél alá, a felszabaduló épületeket pedig értékesíteni lehetne. Az épületben a szolgáltatói központ is helyet kaphatna, sőt vendégszobák kialakítására is lenne mód. Az épületet ily módon is funkcionálissá tudnánk tenni, a kérdés csupán az, hogy milyen ajánlatot kapunk a banktól.
És ha az önkormányzat számára kedvezőtlen lesz a bank ajánlata?
– Egy korrekt banki ajánlattal gazdasági szereplőket is megkereshetnénk, akik meg tudnák venni a hotelt. Abban is van ráció, hogy az épület szállodaként üzemeljen, hiszen a városon belül elég kicsi a szálláskapacitás.
Noha még nem kaptak konkrét ajánlatot, de nem tart attól, hogy a hotel megvásárlása túlságosan leterhelné az önkormányzatot?
– Igazából csak ettől félünk. Eddig menekültünk a banki kölcsönöktől, tehát az önkormányzat relatíve hitelképes. Ezért is gondolkodtunk el azon, hogy belemenjünk egy kedvező hitelkonstrukcióba. Kihelyezett közvállalataink saját épületekkel is rendelkeznek, és ezek zálogát képezhetik valamilyen hitelnek, de akár értékesíteni is lehetne őket.
Az épület azonban még Jerković cégének tulajdonában van.
– Az önkormányzat nem akar az érintett cégekkel üzletelni, mindenféleképpen a bankkal szeretnénk megegyezni a hotelről. A pénzintézet bírósági végrehajtás útján megszerezheti az épületet, az önkormányzat pedig vele kötne szerződést.