2024. július 17., szerda

Az ombudsman házhoz megy

Topolya község polgári jogvédője a helyi közösségekben is fogadja a polgárokat – Tavaly 955-en kértek segítséget, főként szociális gondok miatt

Miladin Nešić községi ombudsman (fotó: Lakatos János)


A tavalyi év vége óta a község ombudsmanja nemcsak a topolyai szolgáltatói központban, hanem öt helyi közösségben is fogadja a polgárokat. A kezdeményezés sikeresnek bizonyult, a falvakban is van igény a polgári jogvédő szolgáltatására.

A terepi munka januárban szünetelt, de február óta folyamatos, és az ombudsman reméli, hogy más helyi közösségek is igényelni fogják az efféle együttműködést. Miladin Nešićközségi polgári jogvédőt először a terepi munka előzményeiről kérdeztük:

– 2009-ben kezdtem ombudsmanként dolgozni, és ekkor alakítottuk ki a munkamódszereket. Topolya nagy község, 23 település tartozik hozzá, ezért célszerűnek találtuk felkínálni a helyi közösségeknek, hogy kimegyünk a terepre, és a helyszínen fogadjuk a polgárokat. Az embereknek leggyakrabban szociális jellegű problémáik vannak, ezért nincs pénzük, így számukra az utazás is óriási gondot jelent. Már az is egy kis segítséget jelent, hogy elmegyünk a falujukba.

Hány helyi közösséggel működik együtt?

– A topolyait kivéve mind a 14 helyi közösségnek felajánlottuk ezt a lehetőséget, de csak öt jelzett vissza. Pacsérral, Bácskossuthfalvával, Bajsával, Zentagunarassal és Gunarassal működünk együtt e téren. Mondhatni, ez egy nagyon sikeres együttműködés, az érintett helyi közösségekből sokkal több polgár fordul hozzánk, mint azokból, ahova nem megyünk ki. Az idén is fel fogjuk ajánlani az együttműködés lehetőségét a község összes helyi közösségének, és majd meglátjuk, milyen lesz a visszajelzés. Remélem, a helyi közösségek vezetői rájönnek, hogy a polgárok számára ez jó dolog.

Az elmúlt időszakban melyek voltak a leggyakrabban előforduló problémák, amivel felkeresték Önt?

– Tágabban értelmezve a szociális problémák voltak a leggyakoribbak. Rengeteg a munkanélküli és a szociális segélyt igénylő, sőt a munkaviszonyban lévőkkel is gyakran előfordul, hogy késik a fizetésük. Sok esetben nem vagyunk illetékesek, de útba tudjuk igazítani a polgárokat, el tudjuk mondani, hogy kihez forduljanak. Olyan problémával is találkoztunk, hogy az idénymunkások nem kapták meg a pénzüket, és nem tudták, hogy kihez forduljanak. Az egyik ilyen csoportnál sikerült elérnünk, hogy fizetésük nagy részét kézhez kapták. Az utóbbi időben sok olyan esettel is találkozunk, hogy a szomszédok összevesznek és mindent megtesznek, hogy megkeserítsék egymás életét. Ez sem a mi hatáskörünkbe tartozik, de megpróbáljuk kibékíteni őket, sajnos nem túl nagy sikerrel. Az efféle problémákkal csak az elmúlt egy évben keresnek meg bennünket, korábban ez nem volt jellemző.

Fordultak Önhöz családon belüli erőszak miatt is?

– Kimondottan családi erőszak miatt nem kerestek meg bennünket. Olyan viszont előfordult, hogy nők jöttek el hozzánk különböző problémákkal, és a végén kiderült, hogy valójában családon belüli erőszak áldozatai. Ilyenkor a szociális központhoz és az ügyészséghez irányítjuk őket.

Az elmúlt évben hányan fordultak segítségért az ombudsmanhoz?

– 2009-ben 665 alkalommal fordultak hozzánk a polgárok, tavaly pedig 1056 alkalommal. Volt, aki többször is eljött, így valójában 955 személy igényelte a segítségünket. Természetesen a legtöbben Topolyáról kerestek meg bennünket, de például Bácskossuthfalváról 174 esetben fordultak hozzánk segítségért, a szomszédos Kishegyes községből pedig 38 alkalommal.