2024. július 17., szerda

Szigetszentmiklós–Topolya

Együttműködési szándéknyilatkozatot írt alá a két város – Komoly együttműködés várható az önkormányzat és a civil szféra szintjén is

Szabó József, Kovács László, Sipos Piroska és Bábi Attila Szigetszentmiklóson a együttműködési szándéknyilatkozat aláírásán


Bábi Attila, Topolya község polgármestere és Szabó József, Szigetszentmiklós polgármestere csütörtökön együttműködési szándéknyilatkozatot írtak alá a szigetszentmiklósi képviselő-testület ülésén. Ez a dokumentum az első hivatalos lépés, amit a jövőben egy testvérvárosi szerződés aláírása fog követni. A kapcsolat létrehozásának kezdeményezője és előkészítője a Vajdasági Magyar Demokrata Párt Topolyai és Kishegyesi Körzeti Szervezete volt. A szerződés aláírása kapcsán Kovács László, a VMDP körzeti elnöke elmondta lapunknak, hogy a két település közti testvérvárosi kapcsolat ötlete először két évvel ezelőtt Erdélyben merült fel.

– 2010-ben, Gyergyószentmiklóson találkoztunk először Szigetszentmiklós képviselőivel, és akkor kezdődött a kapcsolat építése. 2011-ben elhívtuk a szigetszentmiklósi önkormányzat képviselőit Topolyára, és bemutattuk nekik a várost, az önkormányzatot, az intézményeket, a civil szervezeteket és a sportegyesületeket. Még ebben az évben viszonoztuk a látogatást, és ekkor dőlt el, hogy formába kell önteni ezt a kapcsolatot. Az egyeztetéseket követően decemberre elkészült a szerződés, amelyet mindkét önkormányzat elfogadott – számolt be Kovács a szerződés előzményeiről.
A szigetszentmiklósi képviselő-testület csütörtöki ülésén első napirendi pontként elfogadta az együttműködési szándéknyilatkozatot, s ezt követően a két polgármester ünnepélyes keretek között aláírta azt. A VMDP körzeti elnöke szerint a két város között az együttműködés több szinten is meg fog valósulni.
– Elsősorban az a fontos, hogy a szerződésnek köszönhetően mindkét oldalon tudunk pályázni. Ezt megkönnyíti, hogy Magyarországon új törvényt hoztak, ami pályázásnál egyenrangúként kezeli az anyaországi és határon túli szervezeteket. Hamarosan közös projektumokra fogunk pályázni, de ennek részleteiről még korai lenne beszélni. Emellett a civil szerveztek, az ifjúság, az önkormányzatok, az intézmények és a sportegyesületek között tudunk kapcsolatot és együttműködést létesíteni – tudtuk meg Kovácstól, aki arról is beszámolt, hogy a következő lépés a testvér-települési szerződés aláírása lesz. Ezt először jóvá kell hagynia a topolyai községi képviselő-testületnek, majd az illetékes minisztériumnak is. Az elnök reméli, hogy nem kerülnek homokszemek a fogaskerekek közé, és ezt a szerződést is aláírják még az idén. Megítélése szerint a korábbi időszakban kicsit meglazultak a meglévő testvérvárosi kapcsolatok, de ezen talán lehet változtatni. Nem csak beszélni kell a nemzeti együttműködésről, hanem azt meg is kell valósítani – véli Kovács.