A Monográfia Helytörténeti Egyesület szervezésében bemutatták a Bácskossuthfalva történetét lejegyző három „ősmonográfiát” közös kiadványban újra megjelentető kötetet az Echo Gyermek- és Ifjúsági Központban. A könyvbemutató kezdetén az Id. Kovács Gyula iskola diákjai, Maruzsenszki András József hegedűt, Fazekas Áron pedig szaxofont szólaltatott meg, ezt követően Papp László tanácselnök köszöntötte a megjelent érdeklődőket, majd a falu betelepülésének 100., 125. és 150. évfordulója alkalmából a múltban megjelent és fellelt állapotában újra kinyomtatott köteteket egy csokorba szedő könyvről Nagy Tibor történelemtanár, a Monográfia egyesület elnöke mondott összefoglalót, érdekes történelmi adalékokkal megtűzdelve.
– Köztudott, hogy a falut a török kiűzése után 1786 tavaszán telepítették be, főleg a Nagykunságból: Karcagról, Kunmadarasról és Jászkisérről érkező telepesekkel. A korabeli dokumentumok igazolják, hogy 334 református családról van szó. Minden nehézség ellenére az emberek csak gyökeret tudtak verni, és bizonyos idő után fejlődésnek tudott indulni a falujuk. Aztán a 19. század vége felé gazdasági-szellemi-kulturális fellendülés következett be a mi vidékünkön is, és a korabeli vármegyékben, így Bács-Bodrog-vármegyében is létrejött egy történelmi társulat, amelynek elsődleges célja volt, hogy az adott régió múltját, néprajzát, népművészetét megőrizze, felkutassa és publikálja. Körülbelül ekkor jelentek meg a nagyobb városokban és a falvakban is olyan egyének, akiket foglalkoztatott a helytörténet és a településük szellemi-kulturális öröksége, ők főleg lelkészek, tanítók, kántorok voltak. Fennmaradtak ekkorról ugyan földrajzi, a növény- és állatvilágot feltérképező leírások, de természetesen a fő hangsúly a történelmi múltra helyeződik. Könyvünk hátterében is ugyanezek a folyamatok állnak – kezdte előadását Nagy Tibor, aki kiemelte, hogy az alapvető cél az volt, hogy a három ősmonográfiát eredeti állapotában vehessék a kezükbe az olvasók, ezért a fénymásolat mellett döntöttek, így az érdeklődők a könyvek tulajdonosainak a jegyzeteit és hozzászólásait is olvashatják, ahogyan azok annak idején megjelentek. Vagyis Máté László kántortanító 1886-ban napvilágot látott, mára csak elvétve és hiányosan fennmaradt Emléklapok Ómorovicza község 100 éves múltjából című kiadványát lehet kézbe venni, valamint Sándor István református lelkész 1911-ben megjelent, A kossuthfalvai református egyház 125 éves története (1786–1911) című könyvét, a 3. részben pedig az 1936-os, Nagy idők sodrában – A sztáramoravicai református keresztyén egyház és község története című kiadvány repítheti vissza a múltba az olvasót.
Nagy Tibor arról is mesélt, hogy a faluban nem kis energiát fektettek a 80-as években a betelepítés 200. évfordulóját megünneplő eseményre egy újabb monográfia megjelentetésébe, de sajnos a tervek nem valósultak meg.
– Hatalmas lendülettel indult meg a gyűjtés, a falubeliek igyekeztek minél nagyobb számban képeket, dokumentumokat, festményeket felmutatni, a helyi közösség, illetve Topolya község is nem kis forrásokkal támogatta a hazai és a külföldi – a szegedi és a temesvári – levéltárakban, múzeumokban történő gyűjtést. Abban az időben fényképezték az anyagokat. A 70-es években a Szabadkai Városi Múzeum is még intenzíven járta a terepet, ásatások is zajlottak több helyen, és nem kis dolog, hogy a Koplalón fellelt avar kori temetkezési hely dr. Czékus Géza kutatómunkájának köszönhetően megfelelően fel lett térképezve. Sajnos az újabb monográfiára vonatkozó kezdeti fellendülés alábbhagyott, és mint tudjuk, az évforduló tervezett megünneplését felsőbb utasításra nem engedélyezték, aztán az összegyűjtött anyag is kezdett egyre inkább kopni, majd elkallódott – tudtuk meg, majd Nagy Tibor arról is szólt, hogy a fenti történetből kiindulva döntöttek úgy, hogy felfrissítik az utókor számára a három monográfiát, hogy a mára már tönkrement és mind ritkább könyvek ne tűnjenek el a faluból. Mindazok, akik szeretnék megvásárolni a Monográfia Helytörténeti Egyesület 48. kiadványát, keressék fel Nagy Tibor történészt vagy Papp László tanácselnököt. A kiadvány Topolya község önkormányzata és a bácskossuthfalvi helyi közösség támogatásával jelent meg.
Nyitókép: Dedikálás az Ősmonográfiák reprint kiadásának bemutatóját követően (Kazinczy Paszterkó Diana)