2024. november 23., szombat

Amikor a szegényeket lopják

Kishegyesen is megszaporodtak a betörések és a lopások

Kovács István: A kerten keresztül jöttek be a tolvajok (fotó: Papp Imre)

A télen Kishegyesen elsősorban olyan házakba törtek be, ahol a tulajdonos külföldön él, vagy ritkán jár haza, de betörtek olyan házakba is, ahol idős, egyedül élő emberek laknak.

Nem kell túl nagy kriminalisztikai tudás annak megállapítására, hogy nyáron a határban vagyunk tanúi a bosszantó lopásoknak, télen pedig betörések történnek, vagyis a tolvajok terepe a faluba tevődik át. Azért kellett ezt előrebocsátani, mert ezek szerint fel is lehetne erre készülnie az ügyben ezidáig egyedül illetékes állami szervnek.

Novemberben a vasútállomás kivilágítását is ellopták, negyvenezer dinár kár keletkezett. Csóré Róbert polgármester arról tájékoztat, hogy a tettes kézre került, a lámpákon azonban már túladott. A per most kezdődött a bíróságon.

– Minden héten megkapom a rendőrségi jelentést szigorúan bizalmas jelzéssel. A fent említett eseten kívül, ha jól tudom még egy esetben került meg a tettes. Természetesen nagyon nincs rendjén, hogy a törvények egyfajta limitet szabnak lopások esetében, aminek az a következménye, hogy az elkövető megússza mindenfajta büntetés nélkül. A VMSZ képviselői csoportja ezért törvénymódosítást fog benyújtani, egyrészt, hogy csökkenjen a 15 ezer dináros limit, másrészt, hogy a kártétel kumulálódjon, vagyis, ha cenzus alatt van az ellopott holmi, annak értékét össze lehessen adni a más esetekben ellopott dolgok értékével, és eljárást lehessen indítani a tettes ellen – mondja a polgármester.

Kovács Istvánhoz nem először törtek be. Három éve egy húsvétra tartogatott sonkát loptak el tőle. Most február 19-re virradóra törtek be hozzá, tíz hízócsirkét és szerszámokat vittel el.

– Az volt a vesztem, hogy sokáig néztem a tévét, és valahol éjféltájban aludtam el, és sajnos nem ébredtem fel a kutyák ugatására sem, pedig a szomszédok mondták, hogy ők hallották a kutyáimat ugatni. Egész éjjel esett a hó, de azt meg lehetett állapítani, hogy a kerten keresztül jöttek be az udvarba, a kertbe meg a befagyott Krivaján át jöttek. A nyomokból ítélve a Karadžić utca végén ereszkedtek a jégre, és ott is mentek vissza. Aznap éjjel jó néhány helyre betörtek, vittek, ami a kezük ügyébe került. A másik utcában hat bála hereszénát vittek el, de betörtek a Deák utcában is két helyre, az egyik helyen ott is szerszámokat vittek el, és a vasút utcában is volt betörés. A Fehér Ferenc utcai házamba is betörtek egy alkalommal, még a rozsdás szöget is elvitték. Nem szeretnénk mindent a rendőrségre hárítani, de néhány éve, amikor górézás után este megittam egy pálinkát, és biciklin jöttem hazafelé, engem bizony elkaptak. Hogy nem lehet elkapni a tolvajokat? Őket nem lehetne meglesni, mint a bicikliseket? – kérdezi Kovács István, és igazat kell hogy adjak neki. Egy időben szinte menetrendszerűen betörtek a Fő utca és a Vasút utca kereszteződésében levő újságosbódéba. Többször egymásután kétszer is, már bolondot csináltak a rendőrségből. Ez lett a vesztük, az egyik betörést követő harmadik vagy negyedik napon úgy gondolták, megint betörnek. Csak most már várták őket!

Nemcsak az a jellemző ezekre a lopásokra, hogy a faluban történnek, hanem az is, hogy lakó nélküli házakról van szó, vagy olyan házakról, ahol idős, gyakran magatehetetlen emberek élnek, akiktől nem kell tartani, még akkor sem, ha netán rajtakapják a tolvajt. És visznek mindent, ami a kezük ügyébe kerül, elviszik a szegények utolsó falat szalonnáját is.

Mindenki tudja, hogy a helyzet egyik kiváltója az a törvényes rendelkezés, hogy 15 ezer dinár alatti kár esetén csak a sértett indíthat magánpert, a sértett meg tudja, hogy egy magánper a legjobb esetben is 50–60 ezer dinárba kerül, az ügyvédi szolgáltatást nem is számítva (ezt természetesen a sértettnek kell fizetnie), és a megtérülésre aligha számíthat. Így a tolvaj, ha ki is derül, hogy kiről van szó, megússza minden esetben, sőt még a belügyminiszter is elnézést kér tőle, ha a rendőrség netán erőteljesebben lép fel elfogásakor. A szerencsétlen polgároktól talán nem kellene elnézést kérnie valakinek, amiért az állam képtelen megvédeni a vagyonukat?

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás