2024. július 17., szerda

Topolya vízvezeték-hálózatának felújítási tervéről

Ha a város minden utcájába kerülne vízvezetékcső, negyven kilométernyi új vezetékre lenne szükség – Egyéni vízórák üzembe helyezését szorgalmazzák

A városban 2007 végétől üzemel folyamatosan víztisztító berendezés. A vízüzem beindítása nemcsak minőségbeli változást eredményezett, az automatikusan vezérelt pumpaállomásnak köszönhetően megfelelő nyomást tudnak biztosítani

Várhatóan az idei év első harmadában készül el a topolyai városi vízvezeték-hálózat felújítási terve. A műszaki tervdokumentációt 2009-ben a topolyai helyi közösség rendelte meg. A tervet a cservenkai Ari cég készíti, kidolgozása két és fél millió dinárba kerül.

A készülő terv a város teljes vízvezeték-hálózatának felújítására vonatkozik, tehát a műszaki dokumentáció nemcsak a fővezetékek, hanem a több mint negyvenéves, elöregedett, elsősorban a horganyzott csövek cseréjét is előirányozza, továbbá a teljes terület tíz körgyűrűre való felosztását is tartalmazza. A fenti információkat Mánity István, a helyi közösség végrehajtó bizottságának elnöke, a Telekrendezési Közvállalat igazgatója osztotta meg lapunkkal. Vele való beszélgetésünk és a Komgrad Közvállalatban tett látogatásunk alkalmával körvonalazódott, hogy a topolyai helyi közösség területén a tárgyalt kérdéskörben legnagyobb kihívást, egyben problémát a jelenleg még meglévő nyolc mikro-vízközösség megfelelő vízellátásának biztosítása okozza. A helyi közösség hatezer háztartásából jelenleg 5400 csatlakozott a városi hálózatra, 600 háztartás még mikro-vízközösségek részét képezi. Szombathy Zoltán, a Komgrad igazgatója kifejtette: mindenekelőtt arra kellene törekedni, hogy felújítás során a városi fővezetékek cseréje mellett az utcai vezetékek cseréjére, újak elhelyezésére is sor kerülhessen. Ezeken a csővezetékeken keresztül, egyéni, és nem csoportos vízórák üzembe helyezésével lenne kívánatos csatlakoztatni a háztartásokat a központi rendszerre. Szombathy a mikro-vízközösségek leggyakoribb problémáit is jellemezte:

– A mikro-vízközösségeknek a hatvanas évek végén, a hetvenes évek elején történő építésekor tervdokumentáció kidolgozása nélkül történt a hálózatépítés. A tervszerűtlen kivitelezés következtében gyakorta esett meg, hogy például vízvezeték fölé épületet emeltek, egy-egy utcában több vízközösség csőrendszere is kereszteződött. Meghibásodások elhárításakor ezek a körülmények nehezítik a javítási munkálatokat. A kilencvenes évek óta folyamatos a mikro-vízhálózatok csatlakoztatása a központi vezetékre. A csatlakozásra való igény a fogyasztóik részéről, a vízközösségek kútjainak használhatatlanná válásával, egyre inkább fokozódott. 2000-ben még több mint harminc mikro-vízközösséget tartottunk számon Topolya területén, jelenleg nyolc létezik. Az jelentette a lehetséges és a leggyorsabb megoldást a mikro-vízközösségek problémáinak kiküszöbölésére, hogy a hálózatra való csatlakoztatásukkor a fővezetéktől a kútig történt vezeték lehelyezése, a kútra került csoportos vízóra. Remélhetőleg a felújítási terv kivitelezését követően lehetővé válik, hogy minden háztartás vízórát kapjon, és a használati díj meghatározásakor a mennyiség szerinti elszámolás érvényesülhessen.

Topolya város utcahálózatának hossza hetven kilométer. Pazsa János, a Komgrad műszaki osztályvezetője, az ivóvíz- és szennyvízcsatorna-hálózat működtetésének és karbantartásának felelőse elmondta, hogy a vízvezeték-csőhálózat tekintetében harminckét kilométer hosszú vezetékkel rendelkezünk, amely a jövőben is megmaradhatna. Ezek közül, ha lehetőség teremtődne rá, az azbesztcsöveket kellene kiváltani. A cső falára rakodó lepedék nem engedi meg, hogy a vezetékes víz közvetlen kapcsolatba kerüljön az azbeszttel olyan mértékben, amely a víz minőségének ártana. A városi vizet folyamatosan ellenőrzik, az azbeszt jelenlétével nem kell számolnunk. A harminc, negyven évvel ezelőtt lefektetett, kis keresztmetszetű csövek miatt a minőségbeli romlás mellett a víznyomás csökkenésével is számolnunk kell. Negatív változásokat eredményez, hogy a csőhálózat holt ágaiban tovább áll a víz, illetve, hogy a topolyai víztisztító üzembe helyezése előtt a vízből a csövek falára kiült vas, homok és egyéb hordalékok még nem kerültek ki teljes egészében a csőrendszerből. Pazsa János kiemelte: ha az elkövetkező időszakban minden utcába vízvezeték-csőrendszer kerülne, körülbelül negyven kilométernyi új vezeték lehelyezésére lenne szükség. Ez a beruházás kétmillió eurós nagyságrendű lenne.

A Komgrad sikeres pályázásának és kivitelezésének köszönthetően 2007 végén kezdődött, a tavalyi évben fejeződött be öt kilométer hosszterjedelemben új csővezeték lefektetése a Linder városrészben. Ehhez a beruházáshoz a Komgrad önrésszel is hozzájárult, továbbá köztársasági és önkormányzati támogatás biztosította a kivitelezést, amely 15 millió dinárba került. E beruházásnak köszönhetően, a háztartások a központi hálózati rendszerre az utcáikban lefektetett vezetékeken keresztül csatlakozhattak, a fogyasztóknál saját vízórát helyeztek üzembe. Ez a megoldás lenne kívánatos a mikro-vízközösségekhez tartozó háztartások esetében is.