2024. november 23., szombat

Kárpótlás, de hogyan?

A kárpótlási folyamat során a topolyaiaknak segítséget nyújtanak a Fejlesztési Társulás irodájában – Az érdeklődés máris nagy – tudtuk meg a szervezet munkatársaitól
Balassa Endre, Szabó Szabados Szilvia és Rácz Rózsa a tegnapi sajtótájékoztatón (fotó: Lakatos János)

Topolya Község Fejlesztési Társulása március elseje óta egy újabb szolgáltatással, a vagyon-visszaszármaztatással kapcsolatos tanácsadással bővítette tevékenységi körét. Amint a szervezet tegnapi sajtótájékoztatóján elhangzott, máris nagy az érdeklődés, napi szinten jelentkeznek a polgárok. Eddig több mint ötvenen kértek tanácsot.

Balassa Endre, a társulás koordinátora az előzményekről szólva elmondta, hogy amint a téma aktuálissá vált, az emberek elkezdtek érdeklődni a társulásnál, így az új szolgáltatás iránti igény önmagát generálta. A tanácsadás ingyenes, ami főként az önkormányzat által nyújtott támogatásnak köszönhető – tudtuk meg Balassától, aki arról is beszámolt, hogy a szolgáltatás előkészítésén három hónapot dolgoztak, és számos egyeztetés történt.
– Az előkészületeknek része volt, hogy egyeztettünk az önkormányzatokkal, elsősorban a topolyaival, amely ránk bízta ezt a fajta feladatot. Egyeztettünk a CHM irodákkal, valamint Varga László képviselő úrral is, aki felvállalta, hogy minél több információval segíti az embereket – mondta el a koordinátor.
A vagyon-visszaszármaztatással kapcsolatos tanácsadáson a társulás két munkatársnője fog dolgozni, Rácz Rózsa és Szabó Szabados Szilvia. Szabó Szabados arról számolt be, hogy felvették a kapcsolatot a környező városok levéltáraival, mivel Topolyáról a dokumentumok többsége Szabadkára, Zentára vagy Zomborba került. Emellett folyamatban van a kapcsolatfelvétel a vajdasági archívummal is, ahol megtalálható a háborús bűnösnek minősített személyek listája.
Rácztól megtudtuk, hogy sikerült megegyezniük két topolyai jogásszal, név szerint Knežević Máriával és Juhász Anatallal, akik ingyenes jogi tanácsokat adnak az érdeklődőknek. A szolgáltatás március elején indult be, és azóta már 53-an jelentkeztek a társulásnál, de elmondása szerint még nagyobb érdeklődésre számítanak. Előzetes felmérések szerint a községben, mintegy 200–250 család jelentkezhet ilyen igénnyel, és államosított földek, házak, jószágok, gyárak és telkek után kérhetnek kárpótlást.
Ügyfélfogadást minden munkanapon 8 és 14 óra között tartanak a szervezet irodájában (Fő utca 12.), mondta el Rácz. A társulás telefonszáma 712-403.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás