2024. július 17., szerda

Hagyományos sajtkészítés

Hiányzik az utánpótlás – Az idén is lesz főzőverseny

Talpai András (fotó: Papp Imre)



A múlt héten tartotta meg évi közgyűlését a kecsketenyésztők egyesülete, amelyen összegezték a múlt év eredményeit és természetesen megvitatták az idei terveket, teendőket. Azt mondják, az egyesület akkor is sikeresnek tartaná a tavalyi munkáját, ha csak a hegyesi és bácsfeketehegyi főzőversenyeket szervezte volna, de ezenkívül még számos megmozdulásuk volt.

– Tavaly négy pályázaton nyertünk, két községi és két tartományi pályázaton. Ez utóbbi esetben a Tartományi Mezőgazdasági Titkárságnál pályáztunk. Ezeken szereztünk pénzt a május másodikai bácsfeketehegyi főzőversenyre, amely az elsejei esős időjárás miatt másodmajálisként tömegesebb volt, mint arra számítani lehetett. Negyven csapat nevezett be és mind el is jöttek a versenyre. A kishegyesi főzőverseny is sikeres volt, bár tömegesség szempontjából itt valamivel kevesebb résztvevő jelent meg. Ezt a két főzőversenyt, amelyek a kecskehúsból készülő, hagyományos ételek ízeiről szólnak, az idén is szeretnénk megtartani – mondta Talpai András, a kecsketenyésztők egyesületének elnöke.
Az egyesület azonban nem csak ezeket a rendezvényeket szervezte. Tevékenységének másik nagy területe a tenyésztők termékeinek bemutatása elsősorban a vásárokon.
– Bátran merem állítani, hogy Belgrádtól Hódmezővásárhelyig már jól ismernek bennünket, vagyis van érdeklődés a termékeink iránt. A két említett városon kívül rendszeresen megjelenünk a magyarországi Kelebián, a topolyai őszi kiállításon, Zomborban stb. Az évet a szabadkai újévi vásáron zártuk, ahová úgy kerültünk, hogy szeptemberben részt vettünk a város ünnepére szervezett vásáron, előtte meg az augusztus végén, a csarnokban megrendezett vásáron. Az újévi vásár például december 5-től január 8-ig tartott és nagyon sok terméket eladtunk – mondja az elnök.
Talán ez bátorította fel őket arra, hogy az idén egy újabb programmal rukkoljanak elő.
– Sajtjainknak eddig is szép sikere volt, de gondoltuk, hogy nem ártana egy kicsit több tudást szerezni a hagyományos sajtkészítés terén. Ezért kapcsolatba léptünk dr. Ankica Vranješsel, az újvidéki mezőgazdasági kar tanárával, akinek a szakterülete a tejfeldolgozás, és ő szívesen elvállalt egy kétnapos műhelymunkát a sajtkészítőkkel. A sajtkészítés hagyományos módszereit mutatná be a gyakorlatban is. Nagyon jó lenne, ha ez úgymond feldobná a sajtkészítési kedvet, mert a kiállításokból ítélve a sajtok kelendőek. A rendezvényre szeretnénk meghívni a szarvasmarha-tenyésztőket és a juhtenyésztőket is. Ez talán segítene egy kicsit abban is, hogy megújuljon a szervezetünk, új tagok csatlakozzanak hozzánk, mert ezen a téren sajnos elég rosszul állunk. Voltak persze érdeklődők, de rendszerint azt kérdezték, hogy milyen előnyük származik abból, ha tagok lesznek. Azt kellett nekik mondanom, hogy az égvilágon semmi, kivéve, hogy a vásárokon való részvétel hozzásegítheti őt egy olyan piachoz, amelyet más módon nem tudnak megszerezni. Mégsem jöttek, pedig ennél nagyobb segítséget a termeléshez másutt nemigen kapnak – mondja Talpai András.