A jánoshalmi Városháza előtt a topolyaiak csoportja
Az uniós eszközök sikeres lehívásához, az elengedhetetlen stratégiák elkészítéséhez és a szükséges infrastruktúra kialakításához nyújt segítséget szerbiai partnerének a jánoshalmi önkormányzat.
Jelenleg egy 77 ezer euró értékű EU-s pályázatot bonyolít le a két önkormányzat, s ennek keretében az elmúlt napokban a topolyai önkormányzati hivatal vezető beosztású 15 dolgozójának volt alkalma arra, hogy ismerkedjen a jánoshalmi önkormányzat felépítésével. Topolya jánoshalmi kapcsolata évekkel ezelőtt elsősorban baráti alapon indult, hiszen a jánoshalmi jegyző, dr. Benda Dénes a kilencvenes években távozott Magyarországra, s előtte Topolyán a községi képviselő-testület titkára volt.
– Jánoshalma Vajdaságban több településsel együttműködik, két testvértelepülése Temerin és Szenttamás mellett több területen is hasznos tapasztalatok születtek már határon átnyúló uniós pályázatok útján. Vendé-geinknek bemutattuk a magyar közigazgatási rendszert, és közvetlenül, a gyakorlatban is láthatták működését. Az uniós jogszabályok többletfeladatokkal ruházták fel a közigazgatást, feladatai a szolgáltatás irányában fejlődtek. Próbáljuk a lakosságot teljes mértékben kiszolgálni, az esélyegyenlőség jegyében akadálymentesítettük a hivatalt – tudtuk meg a jegyzőtől, aki azt is elmondta, hogy az elektronikus közigazgatás nagy fejlődésen ment át az utóbbi években, és hogy az önkormányzati feladatok bővültek, mintegy 10 ezer lakosra 27 ügyintézővel rendelkeznek, de olyan feladatokat is ellátnak, amelyeket Szerbiában a belügy végez.
Amit mi is láttunk, hogy a Városháza folyosóján mindenki számára elérhető elektronikus tábla áll rendelkezésre, amely segítségével az ügyfél bármilyen hatályos törvényről tájékozódhat, megtudtuk, hogy a munkaidő 8-tól délután fél ötig tart, és, hogy nincs minden nap ügyfélfogadás.
Jánoshalma polgármestere, Czeller Zoltán elmondta a topolyai csoportot kísérő újságíróknak, hogy hátrányos helyzetű kistérségként számos kormányzati pályázati lehetőséget kihasználnak, de fejlesztéseik nagy részét uniós pályázatokon keresztül valósíthatják meg. Jelenleg több mint 6 milliárd forint értékű pályázati beruházás valósul meg, köztük a legnagyobb egy új egészségügyi központ építése.
– Két évvel ezelőtt megfogalmazott projekt valósul meg ezekben a hónapokban, amely a két közösség között már létező kapcsolatokat öntött formába. Tervünk tanácskozások, kerekasztalok alkalmával a közösen megtapasztalt dolgokat közkinccsé tenni a szomszédos községeinkben, illetve Szerbiában is. Egy szegmense a projektumnak az önkormányzati gyakorlat egymással való megosztása, a másik a mezőgazdaság tapasztalatainak megosztása, illetve az Aranykalászos gazdaképzés rendszere, amely a formális továbbképzés mellett Magyarországon egy bejáródott gyakorlat, ezt is egy hatásfelmérés után – hiszen partnerszervezet a szerb mezőgazdasági minisztérium –, honosításra javasoljuk, és egy kis szerencsével egy már működő rendszert alakítunk a mi hétköznapjainkhoz. A keretek, amelyek most megteremtődnek, további együttműködést hozhatnak létre – fejtette ki kérésünkre Balassa Endre, A határon átnyúló regionális együttműködés fejlesztése a tudás- és tapasztalatcsere felgyorsítása céljából elnevezésű, a határon átnyúló projekt menedzsere.