A filmvetítés és beszélgetés résztvevői
A Duna-menti svábok című film a dokumentumfilm és játékfilm keveréke, és ezzel a módszerrel dolgozza fel a jugoszláviai, szerbiai németek háború utáni sorsát. Sajnos azt kell mondani, hogy a jelenlegi Szerbiában is nagyfokú a türelmetlenség a másság iránt. Itt mindenkinek szerbnek kell lennie, szerbül szabad beszélni, cirill betűs írást kell használni, és pravoszlávnak kell lenni.
A mai fiatal nemzedéket nagyon megfertőzte a nemzeti gyűlölködés. A történelem során sok nemzet követett el népirtást más nemzetek ellen, és rendszerint a mai napig sem ismerik be. Pedig ha mindannyian szabadon tudnánk beszélni nemzetünk rémtetteiről, sokkal egészségesebb lenne a nemzet.
A fentieket Marko Cvejić mondta Kishegyesen, ahol a falunapi programok keretében Apatin és Bácsfeketehegy után bemutatták a dokumentumfilmjét. A szerbség körében, mint mondta, továbbra is erősen tartja magát a németekkel kapcsolatban a kollektív bűnösség elve, s a mai napig sem nyilatkoznak a vajdasági németek kegyetlen elűzéséről. A film utáni beszélgetésben elhangzott, hogy szerette volna feldolgozni a másik oldal vélekedését is, de a volt partizánok közül senki sem vállalta, hogy kamerák elé áll. Nehezen lehetett rábeszélni azonban azokat is, akik a borzalmakat átélték, végül mégis ráálltak a nyilatkozatokra. Mint elmondták, már régen nem az anyagiak elvesztése fáj nekik legjobban, hanem az erkölcsi jóvátétel hiánya, az, hogy büntetlenül hurcolták meg őket és fosztották meg mindenüktől.