2024. július 17., szerda

Egy év után a kutyamenhelyen

Etela Merk menhelyén ma 250 kutya él – Sokat javultak a feltételek, de csak az örökbefogadás jelentene tartós megoldást
Az örökbefogadás jelent számukra hosszú távú megoldást (fotó: Lakatos János) Egy év telt el a tűzeset óta, melyben életét vesztette Etela Merk, a Topolya határában lévő kutyamenhely tulajdonosa. Etela egy évtizeden át gondoskodott több száz védencéről, akik sorsát halála után két fiatal vállalta magára. Kristina Rilak és Kósa Tamás Etela tanyáján élnek, és családtagként tekintenek a kutyákra. Kristina lapunknak elmondta, hogy az állatok igen rossz állapotban voltak, amikor átvették a menhelyet.

– Katasztrofális állapotban vettük át a menhelyet. A kutyák többsége a hátsó udvarokba volt bepréselve, és emiatt gyakran marakodtak, sokan megsérültek vagy elpusztultak. Rengeteg ételt kaptak, de az mindenfelé szét volt dobálva. A kutyákkal nem törődtek, egy részük elszökött, egy részük elpusztult, és közel 100-at átszállítottak más menhelyekre. Mi kb. 300 állattal vettük át a menhelyet, köztük sok volt a hasas nőstény és a kölyökkutya. Elsőként kasztráltuk és sterilizáltuk az állatokat, így most már nincsenek kiskutyák. Sok kutya azután kapott először vakcinát, hogy átvettük a helyet, mostanra mindegyikük megkapta a szükséges védőoltásokat és chipet.
Hány kutya van jelenleg a menhelyen?
– Közel 250 kutya. Elmondhatom, hogy 50-nek sikerült új otthont találnunk, 10-nek Topolyán, a többinek pedig Franciaországban. Aktívan dolgozunk az otthon keresésen, mert a menhely hosszú távon nem megoldás a kóbor kutyák számára. Ez csak egy átmeneti szállás kellene hogy legyen, ugyanis 90 százalékuk alkalmas a beilleszkedésre. Sajnos, Topolyán és Szerbiában nincs nagy érdeklődés a kutyák örökbefogadása iránt.
Miben javultak kutyák életkörülményei?
– Új udvarokat építettünk, hogy szelektív módon el tudjuk különíteni őket. Az elkülönítés jellemük alapján történik, fontos szempont, hogy ne marakodjanak. Sajnos, még mindig nincs elég udvar, ezért szükséges az állandó felügyelet. A kutyák naponta kétszer kapnak enni, egyszer főtt ételt és egyszer száraz tápot. A főtételhez valót a Perutnina vállalat biztosítja, a franciaországi Brigitte Bardot Alapítvány pedig 4 tonna száraz ételt szponzorált. A működésünket egyébként 99 százalékban egy franciaországi szervezet támogatja, melyet most nem neveznék meg. Az önkormányzat fizeti a villanyszámlát és heti egy alkalommal járművet biztosít, amely a Perutninából kihozza a táplálékot.
Mik a további terveik?
– Az állatorvosi felügyelő először fél évet adott, hogy kutyákat átköltöztessük más menhelyekre, majd meghosszabbította ezt a határidőt egy évre. Utoljára szeptemberben járt nálunk, és akkor azt mondta, hogy sokat javultak a körülmények. További terveink attól függnek, hogy mi fog történni ez az egy év elteltével, hogyan sikerül megegyeznünk a felügyelővel.