Ajándék a bajsai borászoknak
Kedden délután a bajsai borászoknál tett látogatást Egeresi Sándor, a tartományi parlament elnöke és Szabó József, a Mezőgazdasági Fejlesztési Alap igazgatója. A vendégeket Viljanac Milisav, a borászegyesület elnöke köszöntötte az egykori szövetkezeti otthon épületében.
Egeresi elmondta, hogy az egyesület nagyon fontos tényező a falu életében, hiszen egy kétszáz éves hagyomány újraélesztésén fáradozik. Az elnök szeretné, ha napjainkban a bajsai bor lenne olyan híres, mint egykoron a bajsai torma és sonka volt. A látogatás célja az volt, hogy meghallgassák a bortermelőket.
– Nagy öröm számomra, hogy ma itt lehetek és elbeszélgethetünk a borászatot érintő különböző kérdésekről és problémákról. Szeretnénk hallani az önök véleményét, és ha alkalom adódik, akkor a következő időszakban az igazgató úrral együtt segíteni fogjuk önöket ennek a szép hagyománynak az újraélesztésében – mondta Egeresi, majd megragadta az alkalmat és egy Vajdaság-zászlót ajándékozott az egyesületnek.
Szabó József arról számolt be a bajsai borászoknak, hogy az alap az elmúlt 3 évben több mint 100 hitelt hagyott jóvá 600 ezer euró értékben. Jelenleg 11 hitelvonala van az alapnak, amelyek egész évben nyitva állnak, és úgy lettek kialakítva, hogy a mezőgazdasági termelés egészét átfogják. A hitelek után óriási az érdeklődés, tudtuk meg tőle, kétszer annyi az igénylés, mint amennyi a rendelkezésre álló pénz. Az alap egy új hitelvonalat is szeretett volna az idén elindítani, borospincék építésére és régiek felújítására, de a költségvetésből kevesebb pénzt kaptak, így ez a vonal csak 2013-ban fog realizálódni, mondta el Szabó, majd kihangsúlyozta, hogy az idei év a Vajdaság-szerte jelentkező fagykárok miatt igen nehéz lesz a szőlészek számára, főleg a hitelek visszafizetése szempontjából. Az igazgató ígéretet tett arra, hogy a hitelek egy részét átütemezik, hogy senki se veszítse el tulajdonát. Kiemelte, hogy az alap idáig összesen 2000 hitelt hagyott jóvá, 12 millió euró összegben és még egyszer sem kellett lefoglalniuk a termelők földjét vagy házát.
– Nem abban vagyunk érdekeltek, hogy lefoglaljuk az ingatlanokat, hanem hogy falun tartsuk a munkaképes lakosságot és támogassuk a falut, mint ahogyan idáig is tettük – mondta.
A találkozó kötetlen beszélgetéssel és a borászokat érintő problémák megvitatásával zárult.