2024. július 28., vasárnap

Szabad préda ?!

A bácskossuthfalvi telek- és kunyhótulajdonosok elkeseredettségüknek adtak hangot

Bácskossuthfalvi részlet

Az utóbbi időben ugrásszerűen megnövekedett a településen kívül lévő gyümölcsösökben, szőlőskertekben található kunyhók fosztogatása, illetve azok vandál módon való megrongálása. Az éjjeli betolakodóknak kedvező körülmény, hogy a szóban forgó ingatlanok lakóövezeten kívül, villanyáram nélküli környezetben vannak, a telkek kerítéssel sincsenek körülvéve.

A minap a községi önkormányzat szervezésében sor került egy megbeszélésre a sértettek gondjainak orvoslása érdekében. A megbeszélésen, az érintett mintegy húsz tulajdonoson kívül, jelen volt Majláth Béla községi környezetvédelmi és mezőgazdasági ügyekkel megbízott segédpolgármester, Pevec Alexandra községi felügyelő, Brindza Beatrix büntetőjogi szakértő, Holló István a topolyai belügyi titkárság vagyonelleni bűncselekmények alosztályának operatív nyomozója, valamint Božićković Dušan, a helyi rendőrörs megbízott parancsnoka.

A károsultak részéről elhangzott, hogy huzamosabb ideje már szenvedő alanyai a betöréses lopásoknak. Több ízben is tettek már feljelentést ismeretlen elkövetők ellen, de sajnos tudomásuk szerint, nem sikerült kézre keríteni az elkövetőket. Általában sokkal nagyobb kárt képvisel a betörések folyamán megsemmisülő nyílászárók pótlása, mint a lopással eltulajdonított apró tárgyak valós értéke, sőt, nemegyszer fal- és tetőbontással jutottak be. Ez nem csak bosszantó, de mélyen elkeserítő is, hisz csavarhúzókon, permetezőkön, kertészszerszámokon és poharakon kívül szinte semmi egyéb értékesíthető vagy felhasználható tárgyat sem tárolnak ezekben a kunyhókban. Volt rá példa, hogy a csalódott tolvajok egyszerűen tüzet gyújtottak odabenn.- tudtuk meg Majláth Bélától, aki azt is elmondta, hogy megoldás lehetne, amennyiben térfigyelő kamera rendszerek működnének, vagy mozgásérzékelő riasztó rendszereket lehetne felszerelni, bár ezeknek a hatékonysága is kérdéses, hisz magát a károkozást nem előzik meg, legfeljebb az elkövető tettenérését vagy beazonosítását könnyítenék meg. Mindez azonban igen költséges beruházás lenne, arról nem beszélve, hogy villanyáram sincs a szóban forgó, és egymástól elkülönülő három lokáción, a györgyéni völgyben, a szőlőskertekben és a tóparti gyümölcsösökben.

A megbeszélésen a rendőrség képviselői elmondták, hogy a tárgyalt bűncselekmények felderítése valóban nehézkes. Nincs szemtanú, kevés a rögzíthető nyom, a tettenérés esélye elenyésző. Mindezek ellenére összességében jó a felderítési arány. A topolyai rendőrállomás illetékességi területe nagy, ehhez képest nincs elegendő rendőr, valamint a technikai felszereltség is korlátozott. Az egybegyűlteket arra kérték, hogy a rendőrség által biztosítható, ún. vegyi csapdák kihelyezésével, próbáljanak meg közösen fellépni az elkövetők ellen. Nagyon fontos, hogy a károsultak minden esetben bejelentsék tulajdonukat ért támadásokat, esetleges tettenérés esetén viszont tartózkodjanak az önbíráskodástól.

Az önkormányzat álláspontja szerint, csakis közös erővel lehet gátat szabni a bűncselekményeknek, a csőszrendszer, mezőőrszolgálat megszervezésével, illetve a rendőrjárőrszolgálat erősítésével.

-Még az év folyamán várható a mezőőrszolgálat megszervezése, amely részben gyógyírt jelenthet a problémák fékentartására. A topolyai önkormányzat több millió dinár értékben fog ehhez hozzájárulni. Azonban már most látszik, hogy a mezőőri rendszer üzemeltetése rendkívül költséges vállalkozás lesz, mivel tíz kataszteri község, huszonhárom település, és mintegy hatvanezer hektár terület amelyet ilymódon is védeni szeretnénk az ilyen és hasonló cselekedetektől.- fejtette ki Majláth Béla.