2024. november 23., szombat

Mezőgazdaság és autonómia

Vajdaság fejlettségi mutatói alig haladják meg a dél-szerbiait – A kampányban a pártok kihasználhatják a földművesek elégedetlenségét

A szerda esti pártbemutatkozó (fotó: Papp Imre)


Minden eddigi kormány arra törekedett, hogy olcsó élelmiszerrel vásárolja meg a szociális békét, és ennek levét mindig a mezőgazdaság itta meg. Mi ismerjük a bajokat, és tudjuk is az orvoslásuk módját, de a belgrádi vezetés nem hajlandó stratégiai ágazatként meghatározni a mezőgazdaságot. Ezért kell Vajdaságnak önálló törvénykezési hatáskör, saját bevételek, hogy törvényben fektesse le a mezőgazdasági támogatások rendszerét hosszú távon, ne rendeletekkel osszák szét a pénzeket, rendszerint Vajdaság kárára.

Arsen Kurjački, a Vajdasági Szociáldemokrata Liga vezetőségének tagja jelentette ki a fentieket szerdán este Kishegyesen megtartott választási kampánygyűlésen, amelyen jelen voltak még Branislav Bugaroški és Vas Tibor elnökségi tagok, valamint a párt helyhatósági tartományi és köztársasági jelöltjei is. Vas Tibor beszédében arra mutatott rá, hogy a jelenlevők nyilván azért jöttek el a tribünre, mert elégedetlenek, és keresik azokat, akikben megbízhatnak. Mint mondta, Vajdaságnak saját pénzforrás, törvényhozási hatáskör és vagyon kell, mert csak így születhetnek megfelelő döntések. Beszélt az MNT-n belüli munkáról is, és elmondta, hogy ott állandóan azt érezteti vele a többség, hogy ő „rossz” magyar, a pénzeket pedig csak a „jó” magyarok kapják. Branislav Bugaroški arról szólt, hogy a tömegtájékoztatási eszközökben a belgrádi pártvezérek minduntalan arról beszélnek, hogy Vajdaság Szerbia legfejlettebb része, Szerbia gőzmozdonya, holott az az igazság, hogy Vajdaság csak néhány százalékkal előzi meg Dél- Szerbiát, amelyről viszont mindenki azt állítja, hogy fejletlen, és fejleszteni kell. A liga számára nem megoldás az sem, hogy Vajdaság 7 százalékot kap a szerbiai költségvetésből, mert nem tudni, hogy mi alapján. A tartomány ugyanis Szerbia területének 33 százalékát teszi ki, népességének 25 százalékát a költségvetési befizetései pedig negyven százalék körül mozognak. Azt kell szorgalmazni, hogy a mindenki azt a pénzt költse, amelyet maga megteremt, persze nem zárkózva el a szolidaritástól.

A beszélgetésben számos kérdés elhangzott, többi között az is, hogy hogyan tekint a párt a földművesek tiltakozására. Mint elhangzott, a liga indokoltnak tartja a földművesek elégedetlenségét, de mindent meg kell tenni, hogy a választási kampány hajrájában ne legyen újabb tiltakozás, mert azt egyes pártok politikai célokra használhatják fel, és ezt bizonyára a földművesek sem szeretnék.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás