2024. július 17., szerda

A romák felzárkóztatásáról

Elmondani egymásnak bajainkat, gondjainkat – Nemzetközi tanácskozás a Kátai-tanyán

A tanácskozás résztvevőinek esti műsora

A romák felzárkóztatásával foglalkozó magyarországi, romániai, ukrajnai, szlovákiai, szerbiai és csehországi szervezetek képviselői tartottak tanácskozást a napokban a kishegyesi Kátai-tanyán.

Az itteni volt az első a témáról szóló beszélgetések sorában, s mint Gallyas Józseftől, az Állami Gondozottak Egyesületének elnökétől, az egyik fő szervezőtől megtudtuk, a következő tréning Magyarországon lesz és kimondottan a fiatalok felzárkóztatásának szentelik majd.

– Uniós támogatással szervezzük ezeket a találkozókat és nagyon jónak tartom, hogy mi romák elmondhassuk egymásnak gondjainkat, bajainkat, észrevételeinket, megoldásainkat. A másik fontos célkitűzés, hogy felkészítsük a cigány civil szervezeteket az önálló pályázásra, mert mindenütt azt szeretik, ha ezek a szervezetek önállóan pályáznak. Egyébként a mi szervezetünk 34 ország szervezeteivel tartja a kapcsolatot és nemcsak a romákat szólítjuk meg, hanem másokat is, akik a társadalom peremére szorultak. Az integrációt szorgalmazzuk, de tudni kell, hogy az integráció nem csak a romákról szól, hanem arról is, hogy hogyan tudnak együtt élni egy közösségben. Magyarországon véleményem szerint előrehaladtunk ebben a kérdésben, és állítom, hogy a fejlett országokat is megelőzzük. Ezért is gondolom, hogy a kormányoknak jóval többet kell tenniük, és jóval többet kell tenniük a romáknak is. Jó lenne például, ha a roma értelmiségiek nem hagynák cserben a cigányságot – mondta Gallyas József.

A tanácskozások projektfelelőse, Juhász Sándor elmondta, hogy a kishegyesi találkozón egy húszfős csoport vett részt.

– Ez valójában egy határon átnyúló oktatás, képzés és tapasztalatcsere. Ezen az első találkozón olyan szakemberek vannak, akik a romákkal foglalkoznak, főleg ifjúsági munkások. A cél elsősorban az volt, hogy megismerjék egymást és megismerjék az egyes országokban uralkodó helyzetet. A második találkozó Magyarországon lesz, június 6-tól 10-ig. Főleg fiatalokat hívunk majd, hogy ismerkedjenek a cigány hagyományokkal, a zenével és a hagyományos mesterségeikkel. A harmadik találkozót Ukrajnában, Beregszászon tartjuk. Terveink szerint ez egy kétnapos fesztivál lesz, amelyen bemutatjuk mindazt, ami a magyarországi találkozó során készült – mondta Juhász Sándor.