2024. július 28., vasárnap

I. Jász-Kun Művésztalálkozó Bácskossuthfalván

A 9+1 Nemzetközi Művésztelep egyhetes alkotótábort szervez jász és kun alkotók részvételével
A Jász-Kun alkotótábor megnyitóján (Fotó: Herceg Elizabetta) Az ünnepélyes megnyitót vasárnap délután tartották d r. Fazekas Sándor , Magyarország vidékfejlesztési minisztere és Egeresi Sándor , a Tartományi Képviselőház elnöke, a rendezvény védnökei, kun gyökerekkel rendelkező közel húsz művész és számos helybeli érdeklődő jelenlétében. A kun világtalálkozók célja összegyűjteni azokat az embereket, akik kunnak vallják magukat szerte a világban, ragaszkodnak ehhez a származástudathoz és értékrendhez. A jövőre sorra kerülő második világtalálkozó egyik előrendezvénye a napokban sorra kerülő bácskossuthfalvi művészeti tábor is, melyre Karcagról, Kisújszállásról, Kiskunhalasról, Kunhegyesről, Kunszentmártonról, Újvidékről, Kishegyesről, Topolyáról, Szabadkáról, Bácsfeketehegyről és Pirosról érkeztek az alkotók.

– A történelmünk, a nyelvünk, a származásunk megkülönböztet bennünket másoktól, büszkék vagyunk arra, hogy magyarok vagyunk, hogy kunoknak születtünk, és ez megjelenik a nyelv, a kultúra kapcsolatrendszerében, a gasztronómiában, de megjelenik a művészetben is: kötődésünk a tájhoz, a hagyományokhoz, az identitáshoz. Nem csupán egy hagyomány ez, hanem a mindennapok része, és tovább tudjuk adni ezt az örökséget a gyerekeinknek – emelte ki az üdvözlő beszédében dr. Fazekas Sándor.

A tartományi parlament elnöke hangsúlyozta, hogy Fazekas miniszterrel együtt nagy örömmel vállalta a rendezvény védnökségét, amely az itt élő népek értékeinek és kultúrájának megőrzését szolgálja.

– A közös hagyomány összeköt bennünket, és erősíti azokat a szálakat, amelyekre oly nagy szüksége van a vajdasági magyar közösségnek, de mondhatjuk, a magyar nemzetnek is – mondta köszöntőjében Egeresi Sándor, de azt is hangoztatta, hogy az egységes fellépésben, érdekeik védelmében, a kun magyarok mindig az élen jártak. Erő, hit és kitartás jellemezte, jellemzi őket.

A megnyitót követően Dr. Nagy Molnár Miklós, a karcagi Györffy István Nagykun Múzeum igazgatója tartott történelmi előadást.

A szombatig tartó találkozó végén tárlatot rendeznek a Művelődési Házban, majd vándorkiállítást szerveznek azokon a településeken, ahonnan az alkotók érkeztek.