Csoportkép a felavatott emléktábla előtt (Fotó: Herceg Elizabetta)
A 9+1 Nemzetközi Művésztelep találkozót szervezett jász és kun alkotók részvételével. A jövőre sorra kerülő második kun világtalálkozó egyik előrendezvénye volt a múlt héten megtartott művészeti tábor, melyre Karcagról, Kisújszállásról, Kiskunhalasról, Kunhegyesről, Kunszentmártonról, Újvidékről, Kishegyesről, Topolyáról, Szabadkáról, Bácsfeketehegyről és Pirosról érkeztek alkotók. Az egyhetes találkozó szabadtéri kiállítással zárult szombaton.
– A 9+1 Művésztelepre jellemző, hogy mindig valami újdonsággal próbálkozik, így van ez most is. Ha azt mondjuk, hogy a kunoknak van közmondása, meséje és tánca, akkor nem tudjuk elhinni, hogy a kunoknak nincsen művészete. Ez volt az indíttatása a telepnek, hogy a magyarországi, illetve vajdasági kun gyökerekkel rendelkező településekről összehívjanak néhányat – hallottuk a tárlatot megnyitó Zsáki Istvántól, az alkotótábor vezetőjétől.
Összesen 22 művész 2-2 alkotását tekinthették meg az udvaron megnyílt tárlaton az érdeklődők, de a tervek szerint a kun települések mindegyikére eljut majd, és jövőre is terveznek hasonló tematikával alkotótábort tartani – tudtuk meg Novák Mihálytól, a Művésztelep vezetőjétől.
Ugyanezen a napon leleplezték 9+1 Művésztelep és a Monográfia Helytörténeti Egyesület szervezésében a Művelődési Központ épületén Hangya András tiszteletére elhelyezett emléktáblát, valamint alkalmi kiállítás is nyílt a bácskossuthfalvi születésű festőművész születésének századik évfordulója alkalmából. A vajdasági magyar festészet egyik legkiemelkedőbb, egyéni hangú képviselőjének, számos könyv illusztrálójának tárlatát, a művész életútjának fontos állomásait felidézve Ninkov Kovačev Olga, a szabadkai Városi Múzeum művészettörténésze nyitotta meg. Elmondta, már nagyon régen tudjuk azt, hogy a vajdasági magyar festészetnek Hangya András egy legendás művésze, egy kultikus festője, de a tavalyi, szabadkai tárlatot elkészítve rádöbbentek arra, hogy Hangya András nemcsak festőművész volt, hanem nagyon jó pedagógus, nagyon jó oktató és kisugárzó személyiség. Elköltözését követően, művészete élete végéig jelen volt a Vajdaságban. Ninkov K. Olga beszélt Hangya illusztrációs tevékenységéről, a levélképekről és a nagyformátumú képekről is.
– Közel vagyunk most már ahhoz az időponthoz, amikor össze tudjuk szedni, feldolgozni az anyagot, és Hangya András munkásságát monografikusan bemutatni – összegezte gondolatait a művészettörténész.
Az ünnepségen jelen volt Hangya András 78 éves, Londonban élő lánya, Haris Ljiljana is, aki meghatottan emlékezett vissza nevelőapjára, Bordás Győző, a Magyar Szó Lapkiadó Kft. megbízott igazgatója, valamint a zágrábi magyar egyesület küldöttsége is, mivel áprilisban Zágrábban is megemlékeztek a Hangya centenáriumról.