2024. július 17., szerda

Lépést tartanak a kor kihívásaival

A topolyai Mezőgazdasági Iskolába 270 leendő középiskolai tanuló jelentkezését várják
Közkedvelt szakirány a Mezőgazdasági Iskolában az élelmiszeripari-technikusi


Tavaly ünnepelte a topolyai Mezőgazdasági Iskola fennállásának ötvenedik évfordulóját. Működésének első ötven évében mintegy hatezer diák koptatta ebben az intézményben az iskolapadot. A 2011–1012-es, rövidesen záruló tanévben számuk 595-öt tesz ki. A folyó tanévben ötven helységből érkeznek a mezőgazdasági középiskolába tanulni, nemcsak a topolyai és a környező községekből, hanem Bánátból, Szerémségből is. A holnapi nap újabb fordulópontot jelent az iskola életében, ugyanis június elsején zajlik az idei végzősök ballagási ünnepsége.

Az idei tanévben százhúszan vesznek búcsút a középiskolai évektől ebben a topolyai iskolában, ősztől helyükre új fiatalok érkeznek. A 2012–2013-as tanévre 270 leendő középiskolai tanuló jelentkezését várják. Kókai Mernyák Melinda igazgatónőtől érdeklődtünk arról, mely tanszakokra, irányzatokra jelentkezhetnek azok a fiatalok, akiket a mezőgazdasági ágazatok érdekelnek. Az intézményvezető ezúttal is megerősítette korábbi kijelentését, miszerint az utóbbi évek tapasztalata az, hogy a legközkedveltebb irányzatnak középiskolájukban az állategészségügyi-technikusi szak bizonyul. A második legközkedveltebb szakuk az élelmiszeripari-technikusi, amelyet első ízben a 2003–2004-es tanévben indítottak. Az utóbbi években, a másik két technikusi szakképzéssel összehasonlítva, nem olyan kifejezett az érdeklődés a mezőgazdasági-technikusi képzés iránt, nem volt jellemző a túljelentkezés erre a szakra.

– A fentebb felsorolt, négy tanéven át folyó technikusi szakokra való jelentkezést a 2012–2013-as évben is meghirdetjük, magyar és szerb tannyelvű képzést is indítunk ezen irányzatok esetében. Emellett még egy négyéves szakot is indítunk, a kertésztechnikusit, de ezt csak szerb nyelven. A 2012–2013-as tanévben az osztálylétszámot, minisztériumi rendeletre, növelnünk kellett 24 főről harmincra. A hároméves irányzatok közül ezúttal mezőgépkezelő- és szerelő, valamint virágtermesztő és konyhakertész szakok indulnak, harminc-harminc fős tagozatokon. A korábbi gyakorlat, miszerint összevont osztályokban tanulták általános tantárgyaikat a mezőgépkezelők és -szerelők, valamint a virágtermesztők és konyhakertészek, a következő tanévben, minisztériumi határozatra, nem valósítható meg. A hároméves irányzatokon továbbra is csak magyar nyelven folyik az oktatás. Százötven leendő középiskolás jelentkezésétvárjuk tehát magyar, és százhúsz fiatal jelentkezését szerb tannyelvű osztályainkba – ismertette az intézményvezető a Mezőgazdasági Iskola ez évi iratkozási tervét.

Egy-egy tanévkezdést megelőzően a községünkben zajló állásbörzék tapasztalatait, a mezőgazdasági iskolában jelentkező vállalkozók, üzemvezetők igényeit is figyelembe veszik tervezett technikusi képzéseik és hároméves irányzataik megválasztásánál, továbbá azt is szem előtt tartják, hogy Topolya községben a feldolgozóipar az egyik legjobban működő iparág. Az utóbbi években nagy számban mutatkozott igény községünk területéről mezőgépkezelők és -szerelők iránt, még keresettebb volt a munkaerőpiacon a hentes szakma. Ezért is döntöttek akkoriban amellett, hogy például a hentesképzésre különös hangsúlyt fektetnek. Mivel azonban az elmúlt két-három tanévben működtették a három tanéven át folyó hentes- és élelmiszeripari termelői szakot, ezúttal váltanak. A 2012–2013-as tanévben virágtermesztő- és konyhakertész szakot indítanak a mezőgépkezelői és -szerelői mellett. Elsősorban a lányoknak kívánnak kedvezni ezzel a megoldással. Olyan fiataloknak, akik magyarul kívánnak tanulni, és nem szeretnének négyéves szakra iratkozni. Ősztől a műszaki középiskolában ezúttal szerb tannyelven indítanak fodrász szakot, amely szintén közkedvelt a lányok körében.