2024. július 17., szerda

Öt ország, hét város

Topolya testvér-települési kapcsolatrendszeréről

A hétvégén Topolya szlovákiai testvérvárosának, Rozsnyónak a női kosárlabdacsapata vendégszerepelt a városunkban szervezett kosárlabdatornán. A sporteseménnyel egy időben topolyai küldöttségek tettek látogatást a város másik két testvértelepülésén: a horvátországi Orahovicán a tavaszi virágfesztiválon, valamint a budapesti, lipótvárosi fesztiválon.

– Topolya legrégebben, 1969-től, Szentessel ápol testvérvárosi kapcsolatot. A nyolcvanas években Orahovicával, majd 1995-től Kiskunmajsával, Herceg Novival és Gyergyószentmiklóssal fűztük szorosabbá ily módon kapcsolatunkat. 2002-ben Budapest V. kerületével, Belváros-Lipótvárossal írtunk alá testvér-települési szerződést. A legfiatalabb testvérvárosunk a szlovákiai Rozsnyó. Rozsnyóval 2006 óta ápolunk testvérvárosi kapcsolatot – nyilatkozta lapunknak Bábi Attila, Topolya polgármestere, aki a napokban tért haza a szlavóniai Orahovicáról. Kérésünkre nemcsak a hétvégén szervezett fesztivál tapasztalatait foglalta össze, hanem a város testvértelepülési kapcsolatainak elemzésére is vállalkozott.

– A hétvégén a Kodály Zoltán MMK egyik táncegyüttese és jómagam tettem látogatást az öt-hatezer lelket számláló szlavóniai testvértelepülésünkön, ahol az egyhetes Orahovicai-napok rendezvénysorozat utolsó napjaiban kerestük fel a városkát. Példaértékű szervezésben zajló, tartalmas, elsősorban kulturális rendezvényekkel tarkított művelődési programot követhettünk végig. A topolyaiak megbeszélést folytattak az ottani kulturális egyesület képviselőivel a városunkban szervezendő Nemzetek fesztiválja elnevezésű művelődési programba való bekapcsolódásról. Leghamarabb azonban Bajsára várunk augusztus elején egy borászküldöttséget, amely tagjai a Kadarka egyesület meghívásának tesznek eleget, egy hónappal később pedig a Topolyai napokon látjuk viszont az orahovicaiakat. Öt éve folyamatos, sőt egyre tartalmasabb a kapcsolatunk. A nyolcvanas évektől 1991-ig nyaranta az volt a gyakorlat, hogy a Topolyai-tó és az ottani Jezero fürdő csalogatásának engedve, itteni és horvátországi iskoláscsoportok tettek látogatásokat a másik településén – jellemezte a polgármester a szlavóniai testvértelepüléssel folytatott együttműködést, a közelmúlt eseményeit.

A polgármester a Szentessel, Topolya legrégebbi testvérvárosával való kapcsolat elemzésekor kitért arra, hogy e magyarországi város esetében nemcsak gazdasági vonatkozásban, az oktatás, sport terén vagy kulturális együttműködés formájában, hanem baráti kapcsolatok szintjén is él intenzív kapcsolat. Bábi emlékeztetett arra, hogy pl. a kilencvenes években tizenöt-húsz topolyai család Szentest választotta új lakóhelyéül. Emlékeztetett arra, hogy pl. a Kodály Zoltán Magyar Művelődési Központ hosszú évek óta a szentesiekkel való kapcsolatápolásának is köszönhetően pályázik sikeresen új koreográfiák, műsorok elkészítésére. A topolyai Népkönyvtár is szoros együttműködést ápol a szentesi rokon intézménnyel. Az oktatás terén is jól működik partneri viszony Szentessel. Bábi Attila a két város zeneiskoláinak együttműködését hozta fel erre példaként. Beszélgetésünk során kitért arra is, hogy érzése szerint, az oktatás terén Topolya Kiskunmajsával ápolja a legjobb kapcsolatot.

A sport területén megvalósuló kapcsolattartás jellemzésekor bekapcsolódott beszélgetésünkbe Lackovics Károly, aki a községi tanács sporttal kapcsolatos kérdésekkel megbízott tagja.

– A hétvégén a szlovákiai Rozsnyóról huszonhét fős női kosárlabda-válogatott érkezett Topolya községbe, és amellett, hogy a Csáki Lajos Iskolában szervezett kosárlabdatornán vettek részt, számos kulturális és idegenforgalmi élménnyel lettek gazdagabbak – jegyezte meg Lackovics.

– A bajsai szlovák közösség képviselői is jól működő viszonyt ápolnak a rozsnyóiakkal. Gyakorlat, hogy a rozsnyóiak bajsai szlovák fiatalokat hívnak meg táboraikba. Az itteni és a Szlovákiában élő művészek is kölcsönösen vesznek részt pl. festőtáborokban.. Évek óta negyven diákunk, a legeredményesebb hetedikes tanulóink, tanári kísérettel, az V. kerület támogatásának köszönhetően, a Balatonon nyaralhatnak, de pl. Lipótvárosban egy hónappal ezelőtt négynapos szakmai továbbképzésen vett részt két községbeli varrónő, valamint két kézműves is – fűzte hozzá Bábi Attila.

A polgármester szívesen idézte fel a lipótvárosi nyári fesztiválok és a novemberenként szervezett Lipót-napok élményeit. Nemrégiben Zsáki István festőművész társaságában Lackovics Károly tett látogatást a Belváros-Lipótvárosban, ahol találkozhattak több testvértelepülés képviselőivel is:

– A testvérvárosi kapcsolatok alakulását akkor érzem a legszerencsésebbnek, ha mi, az önkormányzat képviselői nem is értesülünk minden realizálódási formájukról. Erre számos példát találunk, ami annak a bizonyítéka, hogy a kapcsolati szálak szerteágazók, szinte már számon sem tarthatók. Szeretnénk a jövőben a már meglévő kapcsolatainkat intenzívebbé tenni, újakat kialakítani a volt Jugoszlávia területén lévő városokkal. Egyik célkitűzésünk a Herceg Novival való kapcsolat tartalmasabbá tétele, a boszniai Fojnicával való kapcsolatfelvétel és a számos Topolyáról elszármazott polgár által lakott Rovinjnyal való viszonyrendszerünk szélesítése – mondta Bábi Attila.