2024. július 17., szerda

Előkészítő nevelőszülőknek

Elsősorban a községbeli gyerekekről kell gondoskodni

A hónap végén zárul Bácsfeketehegyen az a három hónapos képzés, amelyet a topolyai és kishegyesi szociális központ és az Izida Anya- és Gyermekvédelmi Társaság szervezett a Tartományi Munka- és Foglalkoztatásügyi Titkárság támogatásával leendő nevelőszülők számára. A képzést tízen fejezték be, így a községben összesen húsz olyan személy van, akinél el lehet helyezni a gyerekeket.

Negy Mélykúti Kiskovács Ildikó

– A háromhavi program azzal kezdődött, hogy meglátogattuk a jelentkezőket, megismertük őket és körülményeiket. Maga a képzés, amelyet Zoran Prica, a községközi központunk pszichológusa irányított, két hónapon át tartott és tizenegy műhelymunkából állt, amelybe azután bekapcsolódtak pedagógusok és a szociális munkások is. Természetesen először is azt tisztáztuk, miért szeretnének nevelőszülők lenni, majd utána beszélgettünk a nehézségekről, a gyermekpszichológiáról, a szülőktől való elszakadásról, a pedagógiáról, arról is, hogyan lehet feldolgozni a gyászt a gyerekkel, ha olyan esetről van szó, foglalkoztunk a nevelési stílusokkal és azzal, milyen a jó család – mondja Nagy Mélykúti Kiskovács Ildikó, a Topolyai és Kishegyesi Szociális Központ kishegyesi részlegének vezetője, hozzátéve, hogy megismerkedtek a fogyatékkal élő gyerekek nevelésének kérdéseivel is.

A nevelőszülőknél legtöbb három gyereket helyeznek el, kivételt csak akkor tesznek, ha testvérekről van szó, mert őket nem szokták szétválasztani.

– A tíz korábbi nevelőszülő esetében sincs mindenütt gyerek, mert nincs annyi igény az elhelyezésre. Egyébként nekünk elsősorban a községben élő gyerekekről kell gondoskodnunk, de van olyan eset, amikor célszerűbb ha vidéken helyezzük el őket. A gyerekeket csak akkor vesszük ki a családból, ha már nincs más megoldás, a szülők nem tudnak gondoskodni gyerekeikről. A rossz anyagi körülmények ehhez nem elegendőek, de ezekhez rendszerint hozzátartozik az alkoholizmus, vagy narkománia, a családon belüli erőszak, amikor már indokolt lehet egy ilyen lépés – mondja Nagy Mélykúti Kiskovács Ildikó.

A községben mintegy tíz gyerekről kellett gondoskodni, de összesen tizenhat gyerek van a község területén nevelőszülőknél.

– Ez a húsz nevelőszülő elegendő lesz, hogy kielégítsük ezeket a szükségleteket és két-három éven belül nem is tervezünk újabb tanfolyamot. Ennek ellenére máris vannak érdeklődők, akik szerettek volna bekapcsolódni a mostani képzésbe csak későn értesültek róla. Ha legközelebb szervezünk ilyen képzést, természetesen értesíteni fogjuk őket is – mondta a községközi szociális központ kishegyesi részlegének vezetője.