2024. július 17., szerda

Egy műszaki középiskola, sok képzési lehetőség

A következő tanévben százötven tanuló felvételére nyílik lehetőség a topolyai Sinkovics József Műszaki Középiskolában

Az idei tanév végén búcsúzott el a 124. évfolyam a topolyai Sinkovics József Műszaki Középiskolából, ahol a 2011–2012-es iskolaévben 320 diák tanult 17 tagozatban, és 92 végzős intett búcsút középiskolájának. Az őszre öt tagozatban százötven elsős diák felvételére nyílik lehetőség, kilencven magyar, hatvan szerb tannyelvű osztályokban folytathatja tanulmányait.

Jelenleg a legnépszerűbbek között van a gépjármű-technikusi és a számítógép-elektrotechnikusi szak

A középiskola iratkozási programtervét az intézmény igazgatónője, Keresztúri Hajnalka ismertette lapunkkal:

– Négy szakterületen: gépészet és fémfeldolgozás, építészet, elektrotechnika és személyi szolgáltatások területén, öt tagozatot tervezünk indítani. Ebből kettőt szerb, hármat pedig magyar nyelven. Szerb nyelven gépjármű-technikusi szakot indítunk, ahol a képzés négy évig tart, ide harminc diákot várunk, továbbá hároméves képzés keretében szerb nyelven indítunk fodrászképzést is. Az utóbbi esetben a tizenöt férfi és a tizenöt női fodrászból álló osztály tanulói a sikeres záróvizsgát követően harmadik fokozatú végzettségről szóló diplomát kapnak. Fontosnak tartom kihangsúlyozni, hogy azoknak a magyar ajkú, a fodrászat iránt érdeklődő fiataloknak, akik vállalják, hogy szerb tannyelven hallgatják óráikat, lehetővé tesszük, hogy magyarul feleljenek és kérdezzenek. Magyarul két, négyéves technikusi képzést indítunk, harminc fiatal jelentkezhet gépjármű-technikusi szakra, és harminc számítógép-elektrotechnikusi tagozatra. A tanulók ezekről a szakokról a szakérettségi után technikusi diplomát kapnak. A hároméves, magyar tannyelven nyíló építészeti szakokra tizenöt keramikust és tizenöt szobafestőt várunk – nyilatkozta az iskolaigazgató.

A hároméves képzésről szólva arra is kitért, hogy a keramikus és a szobafestő szakok mellett lehetőségük van kőművesek és ácsok hároméves szakmai képzésére is. Mind a négy szakma esetében a diploma megszerzése után lehetőség van a tanulmányok folytatására: rendkívüli hallgatóként lehetséges a továbbképzés a középiskolán belül ötödik fokozaton, de különbözeti vizsga letétele nélkül akár főiskolára vagy magánegyetemekre is jelentkezhetnek. A harmadik fokozatú végzettséget szerzett fiatalok megszerezhetik a technikusi képesítést is. Az átképzések, továbbképzések kapcsán Keresztúri megosztotta velünk, hogy:

– Az ács, a kőműves, a szobafestő és a keramikus szakok esetében a diák a választott szakmai képzése mellett – mindhárom tanév során egy-egy különbözeti, elméleti vizsga letétele és a gyakorlati követelmények teljesítése után – még egy szakmai végzettséget is szerezhetnek a másik három szakma vonatkozásában. Természetesen a második választott szakma esetében az oktatás már magánúton történő képzésformát jelent. Háromezer dinár a beiratkozás és háromezer dinárt kell fizetnie egy-egy vizsga bejelentésekor.

Az igazgatónő kiemelte, hogy tanintézményük az utóbbi években is több, elsősorban uniós pályázaton való sikeres szereplés jóvoltából korszerű felszerelésekkel gyarapodott. Elsősorban műhelyeiket és laboratóriumukat látták el új berendezésekkel. 2011-ben, többek között, a Topolyai Községi Fejlesztési Társulás segítségével, a Szülőföld Alap jóvoltából, ötezer euró értékben szerezhettek be olyan berendezéseket az iskola műhelyébe, amelyeket haszonnal forgatnak pl. a leendő autó-villanyszerelők, a autómechanikusok és a gépjármű-technikusok. Az iskolában, ahol az oktatás elsősorban multimediális, két nagyon korszerűen berendezett informatikaterem is van. Európai uniós támogatások jóvoltából az elmúlt évben az iskola berendezése több mint húsz számítógéppel, több fénymásoló-berendezéssel és projektorral is gazdagodott.