2024. július 17., szerda

Értékmentés és -közvetítés

Kiállítás és évadzáró gálaműsor a Közép-bácskai Népművészeti Fesztivál keretében – Eseménydús nyári hónapok várnak a Kodályra

A legfiatalabb Kodály-tagokból, az óvodásokból álló csoport népi játékokból szerkesztett műsorszámának előadását is vastaps kísérte (Fotó: Szabó Anikó)

Lehetőséget szeretnének teremteni arra, hogy a környékünkön működő művelődési egyesületek csoportjainak több alkalmuk legyen a bemutatkozásra, egymás munkájának és egymásnak a mind teljesebb megismerésére.

A fenti gondolatokat Kisimre Szerda Anna, a topolyai Kodály Zoltán Magyar Művelődési Központ művészeti vezetője fogalmazta meg a múlt héten, a topolyai Művelődési Ház kiállítótermében megnyitott kézimunka- és kézműves kiállításon. Ez a tárlat a központ által szervezett Közép-bácskai Népművészeti Fesztivál keretében nyílt meg. A kiállításon kívül a június 22-én, a Csáki Lajos Általános Iskola sportcsarnokában megtartott évadzáró gálaműsor is e fesztivál szellemiségében zajlott le, a Kodály-ház szakosztályainak bemutatkozása mellett a gunarasi Rozmaring asszonykórus, a zentagunarasi Gézengúz tánccsoport és a bácskossuthfalvi Vadvirág táncegyüttes nagy sikerű vendégszereplésével.

A Kodály-ház szakemberei természetesen nem csupán a fesztiválszervezés terén tesznek sokat közösségünk népművészeti értékeinek megismertetéséért. Az értékmentési folyamat részeként a Cirkalom együttes, melynek vezetői Kisimre Árpád és Savelin László, célul tűzte ki, hogy felkutassa és továbbéltesse a vajdasági magyar hagyományőrző falvak tánckincsét. Így tette ezt a doroszlói táncokkal és az al-dunai székelyek szellemi örökségével, amelyből a gálán koreográfiát adott elő. A Cirkalom táncegyüttes, amely az 2011/2012-es évadban nyolcadik alkalommal nyerte el a kiválóan minősült táncegyüttes címet, vagyis az 1997 óta kétévente megrendezésre kerülő Néptáncosok Országos Bemutató Színpadán minden alkalommal a legmagasabb minősítést kapta, az est folyamán bodrogközi összeállítással is megajándékozta közönségét. Nemcsak a központ legérettebb néptáncos szakosztályának volt nagy sikere a hétvégi bemutatón, hanem az óvodásokból álló csoport népi játékokból szerkesztett műsorszámának előadását is vastaps kísérte. A Cickom táncegyüttes előadásában Küküllő menti táncokkal ismerkedhetett a közönség, a Szélszirom táncegyüttes pedig mezőföldi játékokkal és táncokkal mutatkozott be. Dudás Kata, a központ szólistája egy másik vidékre röpített bennünket, hiszen bogyiszlói dalokat hallottunk tőle. Az alsós énekcsoport tagjai bácskai, Duna menti dalokat énekeltek, a Hétmező énekcsoport moholi dalokkal szerepelt, a Móricz Ildikó–Farkas Karina énekkettőstől szentesi dalokat, a Kaláris asszonykórustól pedig bácskai betyárdalokat hallhatott a közönség. Az idei szemléken, valamint a Durindón és a gálaműsor során is Topolya környéki dalokkal mutatkozott be a Csörgő citerazenekar. Vezetőjük Kelemen Zsolt, aki Rózsa Tibor és Borsodi Árpád mellett a Csalóka zenekar oszlopos tagja. A gálaest folyamán minden táncegyüttes fellépését ez a zenekar kísérte. Két Fehér Ferenc-vers is elhangzott az évadzáró műsoron a Kodály Zoltán MMK beszédművészeti, irodalmi és nyelvművelő szakosztálya, az Aurora Studió fiatal versmondói, Nagy Viktória és Ozorák Zsaklina előadásában. Az Aurora Stúdió tagja Gulyás Orsolya is, aki Kovács István József Sámán-kerengő című versét tolmácsolta.

A Közép-bácskai Népművészeti Fesztivál befejeztével, június 23-án, szombaton a Szélszirom táncegyüttes tagjai Péterrévére utaztak a 6. Nemzetközi Gyermek Néptánc- és Népművészeti Fesztiválra. A Csörgő citerazenekar aznap Palicson, a 9. Etnofesten adott önálló koncertet. Június 29-én, pénteken a topolyai Művelődési Ház által szervezett Színes Vajdaság rendezvénysorozat keretében a tájházban lép majd fel a Cirkalom táncegyüttes, a Kaláris asszonykórus, valamint a Csörgő citerazenekar, 30-án pedig a Cickom táncegyüttest, az asszonykórust, a Hétmező énekcsoportot és az Aurora Stúdió tagjait láthatják a topolyai vásártéren az V. Nemzetközi Íjász és Kézműves Találkozón. Július végén Zentagunarason, a Batyu táborban lesz a kodályosok apraja-nagyja, azt követően pedig Kiskunmajsán vendégszerepelnek.