2024. július 17., szerda

Nagyobb iskolaépületet, több tantermet

H elyhiánnyal küszködik a topolyai Zeneiskola
A zenede évzáró gálaműsorán azt a harminckilenc tehetséges növendéket is kitüntették, akik rangos elismeréseket, nyolcvanöt diplomát szereztek hazai és külföldi versenyeken (Fotó: Herceg Elizabetta)

A napokban zajlanak a záróvizsgák, velük egy időben pedig a felvételi vizsgákat is lebonyolítják a kihelyezett tagozatokon. A 2012/2013-as tanév felvételi vizsgáit a topolyai anyaintézményben már június 5-én megtartották, és szeptember elején szervezik meg a második kört.

A zeneiskola igazgatónője, Diósi Rózsa a felvételi vizsga eredményéről szóló beszámolójával kezdte összefoglalóját, amikor arra kértük, értékelje, jellemezze a közelmúlt történéseit:

– A 2011/2012-es tanévben harminckilenc diák ballagott el tanintézményünkből, idáig pedig, csak a topolyai anyaintézményben, ettől többen, negyvenöten jelentkeztek. Büszkeséggel és örömmel tölt el bennünket az is, hogy az idei végzőseink közül hatan választották a középfokú zeneiskolai képzést. Két végzősünk hegedű-, egy fuvola, egy elméleti, kettő pedig népzenei szakon folytatja a tanulmányait ősztől Szabadkán, mivel mindannyian sikeresen letették a felvételi vizsgát. Intézményünk kihelyezett tagozatain jelenleg is folynak a felvételiztetések, kollégáim pedig már jelezték: szeptembertől sok újdonsült tanulóra számíthatunk a kisebb településeken is. A legközkedveltebbnek a gitár, a zongora és a hegedű tanszakok mutatkoznak. Igyekszünk a legkisebbekkel is megismertetni a zenélés és az éneklés örömét. Az öt-hat éves gyerekek számára zeneóvodát működtetünk, a 7-8 évesek pedig előkészítőbe, majd első osztályba iratkozhatnak. A felvételi első körében, az előző évekhez viszonyítva, az idén nagyobb volt az érdeklődés a zeneóvodai képzés iránt. A diákok a következő tanévben is harmonika-, fuvola-, cselló-, zongora-, hegedű- és gitárszakon tanulhatnak, továbbá a 16 évesnél idősebb növendékek a kétéves szólóének képzésen is bővíthetik ismereteiket. A kihelyezett tagozatokon és Topolyán is, korlátozott számban ugyan, de ősszel még minden tanszakra lehet jelentkezni. A felvételi második körét szeptember elején bonyolítjuk le. Annak azonban, aki a pótfelvételire jelentkezik, sajnos számolnia kell azzal is, hogy nem biztos, hogy az általa megjelölt tanszakra sikerül felvételt nyernie.

A topolyai zenedében a most befejeződő tanévben zongora-, harmonika-, hegedű-, fuvola-, gitár-, cselló- és szólóének szakon 300 diákkal és 24 tanárral kezdték a tanévet.

Az igazgatónő reményei szerint a következő tanévben a zeneiskola épületegyüttesének tervezett bővítése is kezdetét veheti.

– A működő hét tanszakunkon kívül nem indíthatunk be újabbakat, a központi intézményben ugyanis jelenleg is kevés, csupán öt tanterem áll a rendelkezésünkre. Az iskolaépületünket kinőttük, nagyobb munkatérre, több tanteremre lenne szükségünk. Úgy érzem, iskolánk sikerei, hazai és nemzetközi versenyeken felmutatott eredményei alapján is jobb munkakörülményeket érdemelnénk. Öt éve kész tervrajzzal, építési engedélyekkel rendelkezünk ahhoz, hogy a 15 millió dináros felújítási és építési munkálatok megkezdődhessenek. A pénz azonban hiányzik az építkezéshez, amely a topolyai épület udvari részét érintené jelentős mértékben. A bővítésnek köszönhetően tizenkettőre módosulna tantermeink száma, sőt többek között egy kamarateremmel is gazdagodnánk. Nemcsak az udvari résznek, hanem a központi épület utcai részének bővítésére is van azonban igény, sőt erre a közeljövőben talán jó esély is. Reméljük, önkormányzati és tartományi segítségnyújtással sikerülhet célt érnünk: megvásárolni a topolyai intézmény tőszomszédságában lévő házat, és a következő tanévben kedvezőbb munkakörülmények között dolgozhatunk majd a gyerekekkel – fejtette ki Diósi Rózsa.