2024. július 17., szerda

Hagyományos harctechnikák, régi mesterségek

A hétvégén íjász- és kézműves találkozót szerveztek Topolyán
Íjászbemutató a topolyai vásártéren

Magyar történelmi harci testkultúrából táplálkozó hagyományos harctechnikákat ismerhettek meg az érdeklődők június 30-án a topolyai vásártéren, a Nagyapáti Kukac Péter Magyar Hagyományőrző és Néprajzkutató Társulat és a VMDP topolyai ifjúsági tagozata szervezésében lezajlott V. Íjász és Kézműves Találkozó központi eseményén.

Sajátos középkori harctechnikák és taktikai harci modellek ismertetésén, íjászbemutatókon, középkori táncok közreadásán keresztül a lélek és a fizikum együttes, őszinte hangú megnyilatkozásainak lehettünk szemtanúi a Derkovity Anetta topolyai íjász, haditornász által szervezett látványos bemutatókon. Ezek a nem mindennapi látnivalók ebben az évben is a találkozó azon programpontjai voltak, amelyek a legtöbb látogatót vonzották a helyszínre. Anetta a zentai Szent Longinus Középkori Hagyományőrző Egyesület egyetlen női haditornásza. Ebből a zentai egyesületből is érkeztek képviselők a topolyai vásártéren szervezett íjász- és haditorna-bemutatóra. Rajtuk kívül a szigetszentmiklósi Sziget Szíve Szabad Íjász és Vívó Egyesület tagjai és a szegedi Anno Domini Történelmi Hagyományőrző Egyesület képviselői is ellátogattak városunkba. A Sziget Szíve egyesület íjászbemutatója után, az Anno Domini és a Szent Longinus együttes szereplését követhette a nagyszámú érdeklődő. Középkori táncokat, harcművészeti bemutatókat láthattunk, lovagi tornát szemléltettek közönségüknek. A bemutatók után az érdeklődők maguk is kipróbálhatták íjásztudományukat. Az íjjal való barátkozást a Bácsér Szabad Íjászklub tagjai segítették.

Az íjász- és haditorna-bemutató köré szerveződve, árusítással egybekötött kiállításukkal régi mesterségek: a gölöncsér, a fafaragó, a kosárfonó, az üvegfestő, a tojásíró, a csizmadia, a bőrdíszműves mesterség művelői szolgáltattak látnivalót, de hagyományos íjak, kézzel varrott játékbabák, papírból font kosárkák, gyöngyfűzéssel és -szövéssel, valamint más technikákkal készült ékszerek is szerepeltek a kézműves kirakodóvásáron. A korábbi gyakorlattal ellentétben az idén sajnos nem kísérte kézművesek által szervezett oktatás a termékekből álló kiállítást, vásárt. Feltűntek még kürtőskalács-készítők is, elárusító standjuk mellett más helyeken is csábította édesség a látogatókat.

A 2012-ben fennállásának tizedik évfordulóját ünneplő Nagyapáti Kukac Péter Magyar Hagyományőrző és Néprajzkutató Társulat legnagyobb horderejű és leglátogatottabb rendezvényének nyári éjszakába nyúló színes programja az idei évben is gazdag kulturális tartalmakat kínált. Sajnos azonban a művelődési műsort csak kevesen látták, a rekkenő hőség miatt a 14 órás kezdési időpont sokakat eltántorított. A délutáni program keretében felléptek a topolyai Kodály Zoltán MMK Cickom táncegyüttese, Kaláris asszonykórusa, Hétmező énekcsoportja és a központ Aurora Stúdiójának versmondói. Bajsáról a Testvériség Művelődési Egyesület asszonykórusa, a zentagunarasi Gracza János Színjátszó és Irodalmi Egyesület Gyöngyvirág asszonykórusa is fellépett, továbbá az érdeklődők a magyarországi Kelebia Dalosköre és a kiskunhalasi Népdalkör összeállítását is figyelemmel kísérhették. A program során sámándobosok is szórakoztatták a közönséget, a szervezők szabadtéri zenét is szolgáltattak.