Bácsi Gábor
A búza hozamai nem voltak igazán jók a kishegyesi községben, a kenyérgabona átlagosan 4,2 tonnát termett hektáronként, ami ugyan megközelíti a sokéves átlaghozamot, és a körülményekhez képest jó eredménynek is számít, tudni kell azonban , hogy voltak 5,5 tonnás átlagok és 3 tonnás hozamok is. Bácsi Gábor, a kishegyesi gazdasági és mezőgazdasági osztály vezetője szerint ismét megmutatkozott, hogy milyen fontos az őszi talajelőkészítés.
-A hozamokat illetően óriásiak az eltérések. Vannak 5,5 tonnásak is , de elég sok a 2 – 3 tonna közötti is. Ez ismét csak azt bizonyítja, hogy megfelelő agrotechnikai műveletekkel nagyon sok időjárási viszontagság pótolható. Az állami tartalékok értesüléseink szerint felvásárolják a felesleget, de nem nagy az érdeklődés, az emberek többsége csak kérdezősködik. A búza minősége egyébként nagyon jó, a nedvességgel természtesen nem volt baj, de a hektóliter súly is megfelelő volt. Az aratás idején egyébként a községben nem volt semmi gond, nem volt tűzeset és tarlóégetés sem történt—mondja az osztályvezető.
A községben mintegy 5500 hektáron termesztettek búzát, ami jóval kevesebb mint a korábbi években.
-Ez általános jelenség, vagyis az emberek már nem termesztenek annyi kenyérgabonát mint korábban, lehet azért is mert éveken át mindig gond volt a felvásárlással. Az állami tartalékok most felvásárolja gabonát, 23 dináros áron, de úgy látom nem túl nagy az érdeklődés. Az a helyzet ugyanis, hogy ha olcsóbb marad mint a kukorica akkor bizonyára nagy részéből takarmány lesz. Ez persze nem jó, de ilyen a piac!-mondja Bácsi Gábor és hozzáteszi, hogy a tavaszi vetés ezzel szemben kritikus állapotban van, vagyis várhatóan kukoricából sem lesz nagy termés.
-Pillanatnyilag a napraforgó birja még legjobban a hőséget és szárazságot, de rajta is mutakoznajk már a kiszáradás jelei. A kukorica, véleményem szerint kritikus állapotbabnn van, s ha napokon belül nem lesz csapadék nagyon nagy terméskiesésre kell számítani. Ez természetesen azt is jelenti, hogy tovább fog növekedni az ára és a jószágtenyésztők is számíthatnak a takarmányárak növekedésére. Úgy hallottam hogy sokan az állattenyésztők közül lesilózzák a kukoricát, hogy takarmányt nyerjenek , csak nagyon kell vigyázni, mert köztudott, hogy az erős csávázószerekkel (Furadan) kezelt növény esetében nem ajánlatos a silózás.
A többi kultúra is elég rossz állapotban van. Az idősebb nemzedéktől hallotta az osztályvezető is, hogy nem szívesen mennek kima határba, mert ilyen rossz állapotban még nem láttak kukoricát, de hasonló a helyzet a többi kultúrával is.
-Szójából is szemmel láthatóan minimális lesz a hozam. A szója mint ismeretes szárazság idején eldobja virágát és most is ez tapasztalható. A cukorrépa is nagyon rossz állapotban van. Egyszóval minden feltétel adott, hogy elemi csapássá nyilvánítsuk ezt a nyarat. Valamilyen kedvezményt mindenképpen adni kellene a termelőknek, mert ilyen terméskiesést követően aligha tudnak befektetni az őszi vetésbe, s akkor jövőre eleve kisebb hozamokra számíthatunk - véli Bácsi Gábor.