2024. július 17., szerda

Két kiállítás, sok résztvevő

Kis formátumú képek és a hagyományos Nagykunsági Alkotótábor alkotásainak kiállításai Bácsfeketehegyen

A táborzáró műsorból (Fotó: Papp Imre)

Két kiállítás nyílt meg szombaton este a bácsfeketehegyi kultúrotthon termeiben. Az emeleti nagyteremben a kisképek harmadik nemzetközi kiállítása, az otthon földszinti nagytermében pedig a szombaton zárult XVII. Nagykunsági Alkotótáborban készült munkáknak a kiállítása. Mindkettő a látogatók és az alkotók szempontjából is tömegesnek mondható.

A kisképek 3. vándorkiállítását, ahogyan a vendégeket üdvözölve Pál Károly a művelődési egyesület elnöke mondta, Boros György festő, grafikus, pedagógus szervezte és gyűjtötte össze anyagát. A kiállítást megnyitva Gyurkovics Hunor festő is hangsúlyozta Boros munkásságát. Mint mondta, a kiállítás elsősorban a Kárpát-medence alkotóinak munkáit öleli fel, de vannak szerbiai, szlovéniai, romániai, ukrajnai, bulgáriai, hollandiai, litvániai, és uruguayi alkotások is, összesen 145 alkotó 450 képe, 15X15-ös formátumban.

– A tárlat külön értéke, hogy a képzőművészet szinte minden technikája képviselteti magát: az akvarell, a tempera, az akril, az olaj, a monotypia, a rézkarc, a rézmetszet, az aquatinta, a linómetszet, a fametszet, a szitanyomás, a tusrajz, a fotográfia és az elektrografika. A tematika is szabadon választható volt – mondta többi között Gyurkovics Hunor, hozzátéve, hogy a vándorkiállítást eddig Szabadkán, Adán, Magyarkanizsán és Topolyán mutatták be, Bácsfeketehegyet követően pedig Zomborba, Apatinba és Újvidékre látogat. Boros György a megnyitón elmondta, hogy a kisformátum ötlete onnan származik, hogy ez könnyen áthozható minden határon, a nagyobb képekkel mindig gond akad. Mint mondta, örvendetes, hogy az alkotók mind hivatásosak, és felvállalták a kapcsolattartásnak ezt a formáját. Az első kiállításokon a létszám nem haladta meg a százat, most több mint 140-en jelentkeztek, és ez a szám kétségkívül tovább növelhető.

A Nagykunsági Alkotótábor gálaműsorán Tóth Harangozó Vera táborvezető köszönte meg az ötven fiatal és felnőtt résztvevőnek a munkát, és a kunhegyesi hét oktatónak, valamint külön Szentpéteriné Lévai Marikának, vezetőjüknek és Szelekovszki István fafaragó egykori kunhegyesi polgármesternek az együttműködést. Szelekovszki István a kunhegyesi nagytemplom képével ajándékozta meg a kultúrotthont.