2024. július 17., szerda

Emberarcú pedagógia természetközelben

A topolyai Petőfi Sándor Cserkészcsapat tagjai hazatértek nyári táborukból

Honismerők kiránduláson, festői környezetben

Az elmúlt években, nyaranta, a topolyai Petőfi Sándor Cserkészcsapat Szerbia több nemzeti parkját is megismerte, bebarangolta. Többször jártak a Tarán, felkeresték a Djerdap Nemzeti Parkot, a Fruška gorát. Ezúttal a Golija hegység megismerése volt a kitűzött cél

Balassa Endre

–Természetes folyamat egy cserkészcsapat életében a fluktuáció, amelynek következtében a cserkésztudomány valamelyik része ,,megkopik” . Fontos ezt a folyamatot követni, felismerni, a hiányosságok kiküszöbölésére törekedve szervezni az éves munkánk koronájának számító nyári tábort, tudatosan választani ki annak helyszínét. Egyik fő elvünk gyakorlására, a cselekedve tanulás érvényesítésére a nyári táborokban remek lehetőség nyílik, ekkor fejeződik be az egyéves nevelési ciklus. Tavaly nyár óta érlelődik bennünk a Golija hegységben történő táborozás gondolata, ahol a fiatalok a térképészeti ismereteiket, tájékozódási képességüket hatványozottan fejleszthetik. Remek helyszín az említett az ún. túlélőpróbához is, amelyen a cserkészek a rátermettségüket bizonyíthatják. A célkitűzésünket sikerrel meg is valósítottuk. Az elmúlt tizenöt évben a legmagasabb helyszín a Tara volt számunkra, most, az elmúlt hét folyamán, táborhelyünket 1505 méter tengerszint feletti magasságon, a Bele Vode nevű lokáción jelöltük ki. A Goliján elvarázsolt bennünket a védett, érintetlen természet közelsége – nyilatkozta Balassa Endre, a Petőfi Sándor Cserkészcsapat tanácsának elnöke, amikor a negyvennyolc főt megmozgató nyári táborukból hazatérve, tapasztalatai összegzésére kértem.

A cserkészeten belül azonban nemcsak az elméleti tudásszerzésre fektetik a hangsúlyt, hanem a fizikai, a lelki, az érzelmi adottságok, a szociális érzék, a kollektív szellem erősítésére is törekszenek.

– A nyári táborok képezik az éves munka koronáját, a csapattagok itt bizonyíthatják felkészültségüket, szerezhetik meg szakmai kitüntetéseiket. Az éves munkafolyamat alatt az ifjúság a kötelező cserkésztudnivalókon kívül, a választható programok során többletismeretre is szert tesz, és ez a tudás az egyéni affinitást hivatott erősíteni. Az összetartozás-élményt, a kollektív szellemet többek között az őrsi rendszerű sátrakban való, hét-nyolc fős tartózkodás is erősíti. A Péter Tamás szakmai vezető, törzstiszt irányításával zajló táborban két fiú-, két lányőrs szerzett ismereteket, élményeket, a kötelező és külön-próbákon pedig szakmai elismeréseket. Természetesen az idősebbek korosztálya, az ún. honismerők is jelen voltak a tábori életben. Készségfejlesztő, kreativitásnövelő, fizikai erőnlétjavító gyakorlati tevékenységek is zajlottak. Magyar népi játékokhoz, néphagyományhoz, kézművességhez kötődő regös cserkészprogramokat is beiktattunk a tábori munkába, a külön-próbákon keresztül ezúttal is számos társadalom- és természettudományi jártasságukat is bizonyították. Többször kirándultunk Ivanjicára, és a táborozók a Golija legmagasabb csúcsát, az 1837 méteres Jankov Kament is meghódították.