2024. július 17., szerda

Nyers erővel az embertelenségről

drMáriás Bélának nyílt tárlata Topolyán

DrMáriás Béla, Zsáki István és Szombathy Bálint a topolyai kiállításmegnyitón

Újvidéken 1966-ban született drMáriás Béla képzőművész, zenész és író, pályája a nyolcvanas évek közepén vette kezdetét. Első jelentős képsorozatában, a „kivágat-ember” ciklusban tartósan elkötelezte magát az akrilfestés mellett, amelyhez a későbbiekben – immár budapesti újrakezdése idején – csatlakoztatta a szénrajzolás technikáját. Lassan három évtizedet kitevő képzőművészeti munkássága alapvetően a rajzművészetben bontakozott ki, melynek legjobb darabjait 2007-ben megjelent drMáriás képzőművészete című monográfiája közli.

A fentebb jegyzett gondolatokat Szombathy Bálint költő, kritikus, képzőművész, művészeti író, a drMáriás képzőművészete című monográfia szerzője foglalta össze lapunknak adott nyilatkozatában, drMáriás Bélának a topolyai Art Galleryben, augusztus 4-én, szombaton nyílt tárlata apropóján. Augusztus 24-éig, minden munkanap 8-tól 14 óráig fogadja a topolyai Kray-kastély az alternatív művészeti tartalmak iránt érdeklődő befogadókat. A negyven drMáriás-műalkotásból összeállított kiállítás anyagát laza szerkezetű munkákból formált gyűjteménynek minősítette Zsáki István festőművész, a Topolyai Művésztelep házigazdája, aki kérésünkre, értékelésének közreadásában a következő gondolatokat fogalmazta meg:

– DrMáriás Béla nem végzett képzőművészeti akadémiát, ezért nem érzi kötelezőnek a festészeti normák betartását. A galériánkban kiállított műalkotásain, amelyek 1985 és 1989 között születettek, egy emberközpontú világ újraértelmezését fogalmazza meg alternatív művészeti megnyilatkozásaiban. Nyers erővel festi, rajzolja és írja meg embertelenségről vallott gondolatait – nyilatkozta Zsáki.

A topolyai közönség egy tartalmilag szerteágazó, összetett válogatást ismerhet meg a művész rajzmunkáiból, amely az elvont filozófiai gondolatok mellett mindenkit érintő egzisztenciális témákat boncolgat, s görbetükörben mutatja be a politikai élet mindenkori szereplőit. Ez utóbbiakra fűződnek fel a magyar politikai- és celebvilág jellegzetes alakjait formázó botránykavaró portréfestményei, melyek jelenleg a budapesti Műcsarnok Mi a magyar? című nagyszabású kiállításán láthatók, tudtuk meg Szombathy Bálinttól.