2024. július 17., szerda

Műveseközpont a Kastélyban

Műveseközpont létesül Topolyán – Még az idei évben a páciensek szolgálatába állítják

Jelenleg kőművesmunkálatok folynak a leendő műveseközpont épületén (Fotó: Szabó Anikó)

A Dr. Hadzsy János Egészségház központi épületegyüttesébe tartozó, a topolyaiak tudatában Kastélyként élő épület rövidesen új köntösben mutatkozik majd meg, sőt, új funkcióval telítődik. Műveseközpont létesül az épületben, a topolyai és a kishegyesi község veseelégtelenségben szenvedő betegeinek javát szolgálva.

Dr. Agyánszki János

– Utolsó ízben az egészségházunk archívumának adott teret a mostanra igen tépett állapotban lévő épület, amely korábban, száz évre visszamenőleg, sebészetként, szülészetként, a Vöröskereszt székházaként, majd a Dr. Hadzsy János Egészségház igazgatóságának székhelyeként funkcionált. Az elmúlt év első felétől kezdve tervkidolgozásba fogtam arra vonatkozóan, hogy a topolyaiakat csaknem fél évszázados álmuk megvalósulásához hozzásegítsem, és műveseközpont létesülhessen községünkben a dialízisre kényszerülő veseelégtelenségben szenvedő embertársaink megsegítésére, életminőségük javítására. Mostanra elhárult csaknem minden akadály ahhoz, hogy november elsejétől Topolya és Kishegyes község veseelégtelenségben szenvedő betegeit a topolyai központi épület területén létesülő műveseközpont láthassa el. 2011 közepén írtak alá együttműködési megállapodást a fentebb jegyzett célból a kishegyesi és a topolyai egészségházak, valamint alapítóik, az illetékes önkormányzatok – informálta lapunkat dr. Agyánszki János, a Dr. Hadzsy János Egészségház igazgatója.

– A műveseközpontot érintő beruházás mekkora horderejű, mit tartalmaz?

– A teljes beruházás értéke körülbelül 13 millió dinárt tesz ki. Az egészségügyi minisztérium elvi támogatással segíti a folyamatot és hét művesegépet bocsát a rendelkezésünkre, emellett az önkormányzatok, a topolyai helyi közösség is jelentős mértékben segíti a projektum megvalósítását, donátorként pedig nagyobb gyógyszer-kereskedelmi vállalatokat is sikerült megnyernünk az ügynek. A topolyai helyi közösség 1 100 000 dinárral, az egészségügyi célokra szánt egész éves keretösszegükkel támogatja a tervmegvalósítást. Örömmel nyugtáztuk, hogy miután nemrégiben a topolyai községi képviselő-testület megszavazta a költségvetési keret-módosítást, ötmillió dinárral növekedett az egészségügynek szánt éves keretösszeg. Ezt az összeget a műveseközpont létesítésénél fogjuk felhasználni, illetve ebből kívánjuk az idei évben felújítani a szülészetünk és egyes falusi rendelőink elavult fűtésrendszerét. Az épületrész felújítása, amely a topolyai Gradnja Trans vállalat kivitelezésében történik, a tervek szerint szeptember végéig lezajlik, az októberi hónapot a belső berendezés és a felszerelés elhelyezésére szánjuk, és, ha az adminisztratív tényezők is megengedik, akkor novembertől beindulhat a működtetése. Addigra a szakszemélyzetünk felkészülési folyamata is lezárulhatna. Az épületfelújításra három és fél millió dinárt szánunk, kb. ötmilliós tételt jelent majd a víztisztító berendezés biztosítása, a jövendőbeli hűtés-fűtésrendszerünk kiépítésére pedig másfél millió dinár van előirányozva. Emellett további járulékos költséggel is számolnunk kell a belső berendezés biztosításának fedezésére.

– Új munkahelyek létesülnek-e a beruházással?

– Ez a kérdés jelen esetben a legbonyolultabb. Az elmúlt csaknem két év alatt tizenhét nővér vagy technikus hagyta el intézményünket, és a középkáderek közül az év végéig még legalább három nyugdíjba vonuló kollégától búcsúzunk. Az említett kétéves időszakban a minisztérium egyetlen munkaerőt sem engedélyezett felvennünk. A műveseközpont működéséhez tizenkét nővér állandó munkára való felvételének kérelmével fordultunk az egészségügyi minisztériumhoz. A legideálisabb megoldás az lenne, ha jóváhagynák kérelmünket. Már azt is eredményként könyvelnénk el, ha valamennyi munkaerő felvételét jóváhagynák. Ha nemleges lesz a válaszuk, akkor kénytelenek leszünk – nem kis keserűség árán – belső tartalékainkat felhasználni, átcsoportosításokat végezni. A műveseközpont vezetője dr. Vukelić Vesna belgyógyász szakorvosunk lesz, aki már dolgozott műveseközpontban.

– Topolya és Kishegyes községben hány pácienst érint jelen pillanatban a veseelégtelenség, és hol esnek át kezelésen?

– Jelenleg huszonhárom ilyen betegünk van, számuk általában huszonegy-huszonöt közt ingadozik. Jelen pillanatban a szabadkai és a verbászi kórházakban látják el őket. Topolyáról hetente háromszor szállítjuk betegeinket Szabadkára, a három-négy órán át tartó dialízises kezelésre. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a kezelések napjain e súlyos betegek, akik a veseelégtelenségből kifolyólag, más krónikus betegségekben is szenvednek, hajnalban a mentőautóba ülnek és késő délután, meggyötörten érnek haza. Ha helyben történne a kezelésük, délelőtti és délutáni műszakban, hat művesegép folyamatos működtetésével, zökkenőmentesen folyhatna a betegek ellátása. Kevésbé súlyos, de probléma az is, hogy a szóban forgó két község egészségházainak évi szinten hatmilliós tételt jelent a betegek szállítási költsége, három-négy évente pedig egy-két mentőautónk elhasználódik. A beruházással az egészségügyi intézményünk magasabb színvonalú ellátást nyújthat a jövőben, a káderei az említett területen is érvényesülni tudnak. Sőt: amikor az újvidéki klinika nefrológiai osztályán jártunk tapasztalatszerzés és ismeretgyűjtés céljából, elméletben ígéretet kaptunk: ha beindul Topolyán az új központunk működése, akár évente két-három páciensünk esetében is realizálódhat a vesetranszplantáció. Az utóbbi néhány évben csak egyetlen páciens esetében jártunk sikerrel, viszont számolnunk kell a ténnyel: a veseelégtelenségben szenvedő megbetegedetteknél a műveseterápia csak áthidaló kezelés, igazi, tartós megoldást a veseátültetés jelent.