2024. július 17., szerda

Bővült a rendezvénysorozat, maradt az emléknap

Kezdő írók, ismert szerzők és emléknap az idei Hegyesi Literatúra irodalmi napokon – Beszélgetés ifj. Virág Gáborral, a Hegyesi Literatúra szervezőbizottságának elnökével


A rendezvények egyik színhelye a kishegyesi könyvtár épülete, rajta a Csépe-emléktáblával

Három évvel ezelőtt döntött úgy a kishegyesi Csépe Imre Irodalmi Emléknap szervezőbizottsága, hogy – folytatva a nagy múltú rendezvény hagyományát – megpróbálja az időszerű követelményekhez igazítani az emléknapot, s ezentúl nem egy írói személyiség, hanem a vajdasági és az egyetemes magyar irodalom egésze irányába tágítja a látómezejét.

– Harmadik éve szervezzük megváltozott névvel, de sok tekintetben ugyanazzal a tartalommal a kishegyesi őszi irodalmi napokat. A Csépe Imre Irodalmi Emléknapok bizottsága úgy döntött, hogy módosítani kell az eddigi rendezvény struktúráján. Elsősorban ki kellett bővíteni, hogy többnapos legyen, másodsorban azt akartuk, hogy Csépe életművén kívül más szerzők munkásságával is foglalkozzanak a meghívottak. Ennek köszönhetően az idén a száz évvel ezelőtt Kishegyesen született Dudás Kálmán opusát taglaljuk. Érdemes odafigyelni a műveire, hiszen a jelek szerint igen sokan foglalkoznak munkáinak értékelésével – mondta ifj. Virág Gábor, a Hegyesi Literatúra irodalmi napok szervezőbizottságának elnöke.
Az irodalmi napok a szervezőbizottság döntése értelmében háromnaposra bővült, de megmaradtak a kísérőrendezvények is.
– Az Irodalmi randevú az ismert szerzők bemutatkozása, ezúttal Kukorelly Endre lesz a vendégünk, akit Harkai Vass Éva kérdez majd, mivel nemrégiben éppen róla jelent meg egy tanulmánykötete. Az Irodalmi kaszinó a fiatal, egy-két kötetes alkotók bemutatkozása, az idén Bencsik Orsolya és Benedek Miklós fognak benne szerepelni. Mindketten környékbeliek: Orsolya topolyai, Miklós pedig bácsfeketehegyi. Fontos volt a számunkra, hogy minden fellépőnek legyen vajdasági kötődése. A harmadik nap az irodalmi emléknap, a jeles évfordulókról való megemlékezés ideje, amely a Csépe Emléknap hagyományait viszi tovább. Ezúttal Dudás Kálmánra, a kishegyesi születésű és az egyetemes magyar irodalom által is jegyzett költőre emlékezünk, születésének századik évfordulója alkalmából. Lesz egy, a költő verseiből készített összeállítás, és két értekezést is meghallgathatunk: Ladányi István, a veszprémi és Rajsli Emese, a ljubljanai egyetem tanára beszélnek majd Dudás Kálmán munkásságáról – mondta ifj. Virág Gábor.
Az irodalmi napok keretében számos kísérőrendezvényre is sor kerül. Ezek közül a legrégebbi az Aranyeső versmondó verseny, amelyet a község iskoláiban szerveznek meg. Szinte minden évben megnyitnak egy-egy képzőművészeti tárlatot is, ezúttal a nemrégiben tragikus hirtelenséggel elhunyt, kishegyesi születésű Csernus Imre keramikusművész munkáiból készült kiállítást tekinthetik meg az érdeklődők. Tavaly telt ház volt a színházban, ezért az idén is lesz egy előadás, sőt az irodalmi napok keretében először rendeznek komolyzenei hangversenyt, két kishegyesi együttes, a Dombos Kamarazenekar és a Szent Anna Kórus közreműködésével.
– A korábbi irodalmi emléknap minden programpontja megtalálható a rendezvénysorozat idei műsorában, csak annyi változást eszközöltünk, hogy nem kötődik egyetlen ember nevéhez, hanem egy kicsit szélesebb kört ölel fel. Éppen ezért állunk értetlenül az önkormányzat döntése előtt, hogy szorgalmazza a Csépe Imre Irodalmi Emléknap megszervezését a Hegyesi Literatúrát követően. Nem tudom, miért érzik azt, hogy erre szükség van, amikor a korábbi tartalmak a Hegyesi Literatúra kereteiben is megjelennek. Persze mindenkinek jogában áll kulturális rendezvényeket szervezni, a ráduplázásnak viszont nincs sok értelme – mondta ifj. Virág Gábor.