2024. november 23., szombat

Megduplázták

A topolyai önkormányzat jelentősen megnövelte a mezőgazdasági támogatásokra szánt keretösszeget

A gazdáknak jól jön a mezőgépvásárlásra nyújtott támogatás (Fotó: Lakatos János)

Az idén nemcsak a támogatás összege nő, hanem a kedvezményezettek köre is. A legtöbb pénz a földműveseknek jár, de mezőgépszerelő műhelyek is pályázhatnak.

Topolya Község Mezőgazdaság- és Vállalkozásfejlesztő Alapja évek óta jelentős összeget oszt ki pályázati úton, melynek a családi gazdaságok és különféle vállalkozások a kedvezményezettjei. Tavaly hárommillió dinárt szántak erre a célra, az idén viszont hétmillió dinár a keretösszeg. Majláth Bélát, az alap igazgatóbizottságának elnökét arról kérdeztük, hogy miért döntöttek a mezőgazdasági támogatásokra szánt összeget megduplázása mellett.

– Az idei mottónk így summázható: több eszközt, mint eddig, több termelőnek, mint korábban. A kívánt cél teljesen egyértelmű, a lehető legközvetlenebb módon és a lehető leghatékonyabban segíteni a termelőkön, agrárvállalkozókon, illetve szövetkezeteken. Ezért is tartjuk fontosnak, hogy évről évre bővítsük kedvezményezettjeink körét. A támogatottak egy része a puszta gazdasági túlélés okán szorul rá a segítségünkre, de támogatásunk azt a másik réteget is előrébb mozdítja, amelyik a vállalkozása fejlesztésében érdekelt, tehát innovációs lehetőséget vár tőlünk. Mindkettő fontos a számunkra.

Hogyan juthatnak hozzá az érdekeltek a támogatásokhoz?

– Az eljárás az idén is a korábbi évek gyakorlatával lesz azonos: nyilvános pályázati úton fogjuk a teljes összeget felhasználni. Négy nagy pályázati kategóriát irányoztunk elő: mezőgépszerelő műhelyek, valamint szerszám- és alkatrészkészítő kisvállalkozások, bejegyzett családi gazdaságok, földműves szövetkezetek és környezetgazdálkodási vállalkozások támogatása.

Mely kategóriába tartozók fogják a legnagyobb támogatást kapni?

– Természetesen a kiemelt pályázói körünk a földműves kategória lesz, ahová négy és fél millió dinárt irányítottunk, a tavalyi két és fél millióval szemben. Terveink szerint ezt a keretösszeget két párhuzamos pályázati felhívás keretében fogjuk odaítélni nyertes pályázóinknak. Mindkét pályázat a nyár folyamán fog megjelenni, és szeptember végéig nyitva tartjuk majd őket. A pályázati feltételeket még nem szabtuk meg, de valószínűleg alkalmazkodni fogunk a valós gazdasági szükségletekhez, illetve pályázati rendszerünket megpróbáljuk ráépíteni a tartományi és köztársasági pályázatokra. Ez azt jelenti majd, hogy azok a termelők, akik éltek vagy élnek az idei, kormányzati szinteken kiírt eszközbeszerzési támogatásokkal, vagy önerőből vásárolnak erőgépet, illetve kapcsolható eszközöket, számíthatnak a mi támogatásunkra is. Ezek az aktuális elképzelések, de ezzel kapcsolatban még egyeztetni fogunk az agrárszféra több érdek-képviseleti szervezetével is.

A korábbi évekhez hasonlóan ez alkalommal is vissza nem térítendő támogatásokat fognak kiosztani?

– Igen, támogatásaink az idén is visszatérítés nélküli eszközöket jelentenek, egyéni gazdálkodók esetében hatvanezer dinár értékben, gazdálkodó szervezetek esetében pedig százötvenezer dináros eszközbeszerzési hozzájárulás formájában. A mezőgépszerelő műhelyek, valamint a szerszám- és alkatrészkészítő kisvállalkozások részére már meghirdettük pályázatunkat, május végéig lehet leadni a szükséges dokumentációt. A számukra elkülönített keretösszeg egymillió dinár.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás