Gyöngyfűző és gyékényfonó sarok a bajsai Tájházban (Fotó: Lakatos János)
A bajsai Etno Hagyományápoló Kézműves Kör az idén szervezte meg 8. alkalommal egész hetes, kézműves táborát. A táborba ezúttal is számos résztvevő érkezett Vajdaság különböző településeiről, a szervezők pedig igen gazdag kézműves programmal készültek.
Szuhankó Ruzsena, a tábor főszervezője és a hagyományápoló kör elnöke elmondta lapunknak, hogy a táborban hímzéssel, gyerekjáték készítéssel, vászon és festett gyapjú szövésével, gyékényfonással, gyöngyfűzéssel, agyagedény készítéssel, bőrékszer készítéssel, kosárfonással és nemezeléssel lehetett foglalkozni. A tábornak volt egy kulináris érdekessége is, ugyanis tavaly elkészült egy kemence az udvaron, amit az idén népi ételek elkészítésének bemutatására használtak – tudtuk meg az elnök asszonytól. Az ínyenc bemutatóra szerdán került sor, és kolbásszal, valamint szalonnával sült krumpli készült a kemencében. A tábor változatos foglalkozásai fiatalt és időset egyaránt vonzottak. A nagyszámú résztvevővel három oktató foglakozott, Lakatosné István Marika, Békéscsabáról, Gál Andrásné Zsóka, Edelényből és Kocsó Istvánné Zsuzsanna, Sárospatakról. A tábor főszervezőjétől megtudtuk, hogy a résztvevők száma folyamatosan változott a hét során.
– Körülbelül hatvanan voltunk, de a létszám állandóan változott, mert volt aki csak egy napra érkezett. Az idén mintha kevesebb gyerek lett volna a résztvevők között, a de így is voltak 25–30-an. Meg kell jegyeznem, hogy ez alkalommal nagyon kevés volt a bajsai gyerek.
Az elnök asszony arról is beszámolt, hogy nagyon sok önkéntes munka fekszik a nyári program megszervezésében, de így is anyagilag nehezen hozták létre.
– A hagyományápoló kör tagsága nagyon sokat segített a tábor megszervezésében és lebonyolításában, mert egy ember erre képtelen lett volna. A tábort a topolyai önkormányzat és a bajsai helyi közösség támogatták. A tartományi kisebbségi titkárság idáig minden évben segített bennünket, de sajnos az idén ez elmaradt, s ennek igencsak megéreztük a hiányát. A sok önkéntes munka ellenére voltak költségeink, amik igencsak kiürítették a szervezet kasszáját. Nagyon bízunk benne, hogy kapunk megfelelő segítséget, mert anélkül kénytelenek leszünk megszakítani a hagyományt. A tábor részvételi díját sem növelhetjük meg túlságosan, a kézműves foglalkozások alapanyagai pedig drágák, hiába nem kérnek tiszteletdíjat az oktatók – mondta el Szuhankó.