2024. július 17., szerda

Amikor mindenki jól jár

Az ösztöndíjért cserébe közmunkát vállaltak a bácskossuthfalvi egyetemisták
Az ösztöndíjprogramban részt vevő egyetemisták és a helyi közösség képviselői (Fotó: Lakatos János)

Anyagilag nem könnyű az egyetem kezdése, épp ezért döntött úgy évekkel ezelőtt a bácskossuthfalvi helyi közösség, hogy ösztöndíjjal támogassák az egyetemre induló fiatalokat. A projektum több, mint tíz éve fut, és 118 elsős egyetemista részesült visszatérítendő tanulmányi támogatásban.

Idáig az ösztöndíj összegét a munkába állás után kellett visszafizetniük – tudtuk meg Drenkovics Tibortól, a bácskossuthfalvi helyi közösség titkárától, de ez a támogatási rendszer nem működött kellőképpen. A helyi közösség tanácsa ezért olyan döntést hozott, hogy az ösztöndíjban részesülő egyetemisták közmunkát kell, hogy végezzenek. Az idei tanévben összesen 14 egyetemista vett részt a programban, közülük idáig négyen kapcsolódtak be a munkába. A fiatalok a parkban és a templomnál lévő padokat, valamint a kopjafát festették át, és még számos feladat vár rájuk.

– Az egyetemisták a hirdetőtáblákat, az autóbuszmegállókat és a látványkút körüli, valamint a sétányon lévő padokat fogják átfesteni. Kitisztítják még az északi temetőben lévő kápolnát és rendezik az ökokutat is. Más feladatok is várnak még rájuk, de egyik sem lesz túl megerőltető. Olyan munkákat bízunk rájuk, amiket önállóan is el tudnak végezni – mondta el Drenkovics a fiatalok feladatai kapcsán, majd arról is beszámolt, hogy az ösztöndíj összege havi 3000 dinár és 10 hónapon keresztül folyósítják. Az egyetemisták a júniusi vizsgaidőszak után kötelesek jelentkezni, hogy ledolgozzák a rájuk váró 15 nap közmunkát. Naponta 4 órát kell tevékenykedniük, de ez is óriási segítséget jelent a helyi közösségnek – tudtuk meg Drenkovicstól.

A programban résztevő fiatalok is jó ötletnek találják az elképzelést és a munka sem esik nehezükre. Maja a Szegedi Tudományegyetemen történelem–német szakos, és saját bevallása szerint nem esik nehezére a munka.

– Vizsgaidőszak után jól esik egy kis mozgás, mert nagyon sokat ültünk bent. Idáig 16 padot és a kopjafát festettünk be – mondta el. Zsolti Szabadkán jár Műszaki Főiskolára és szerinte a közös munka barátkozásra is lehetőséget nyújt:

– Együtt dolgozunk és közben beszélgetünk is. Jó a társaság, alkalom adódik ismerkedésre. Nincs nagy hajtás, de a feladatokat a legjobb tudásunk szerint végezzük el. Idáig nem volt panasz ránk.

Az egyetemisták és a helyi közösség vezetősége is elégedett az ösztöndíjprogram alakulásával, ugyanakkor a bácskossuthfalvi polgárok is haszonélvezői, hiszen a fiatalok élhetőbb, szebb környezetté változtatják a falut. A helyi közösség titkára elmondta, hogy az ösztöndíjprogram jövőre is folytatódni fog.