2024. november 23., szombat

Növekvő támogatások

A topolyai mezőgazdaság-fejlesztési alap az idén megkétszerezte a támogatásokra szánt összeget – A rendszert igyekeznek a termelők igényeihez igazítani
A használatban lévő mezőgépek 30 évnél is régebbiek (fotó: Lakatos János)

A TopolyaiMezőgazdaság- és Vállalkozásfejlesztő Alap az előző években két párhuzamos támogatási rendszert alkalmazott egyidejűleg. Kedvezményes kamattámogatású, hosszú lejáratú hiteleket biztosítottak az igénylőknek, illetve vissza nem térítendő támogatásokat adtak a korábbi években felvett, hosszú lejáratú hitelek visszafizetésének megkönnyítésére. Az idén több pénz jut a termelőknek, sőt a támogatási rendszer is megváltozott.

Majláth Béla, az alap igazgatóbizottságának elnöke a következőket mondta erről:

– Az idei támogatások változásának lényege, hogy több mint kétszeresére növeltük a közvetlen szubvenciók összegét. A tavalyi 3 millió dinár helyett az idén 7 millió dinárt fordítunk erre, és új pályázási kategóriát vezettünk be. Ismét a mezőgazdasági termelés ösztönzése áll a támogatásaink homlokterébe, augusztus 1-jén jelentetjük meg az első, földműveseknek kiírt pályázatunkat. Ezen azoknak a magángazdaságoknak igyekszünk visszatérítés nélküli eszközöket biztosítani, amelyek az idén önerőből ruháztak be gazdaságuk továbbfejlesztésébe. A korábbi évek nyertes pályázói ezúttal nem lehetnek alanyai ennek a kedvezményezetti rendszernek. Szóba jöhet bármilyen jószágállományba, gépesítésbe, gazdasági épületek korszerűsítésébe fektetett beruházás. A legfőbb kritérium a hiteles készpénzszámla, illetve bármely olyan pénzügyi okirat felmutatása, amely igazolja a tranzakció megtörténtét. Legalább kétszázezer dinár számlaértéket kell felmutatni, ehhez tudjuk mi – sikeres elbírálás esetén – az esetenkénti ötvenezer dináros támogatásunkat hozzátenni. A befektetés tárgyát nem képezheti újratermelési anyag, illetve termőföld vásárlása. A pályázat szeptember 15-én zárul, és a szeptember 10-éig megvalósított, illetve lezárt ügyletek okiratait áll módunkban elbírálni. A pályázáshoz szükséges űrlapok hozzáférhetők a helyi közösségekben, a civil szervezeteknél, valamint a községi ügyfélszolgálatnál lesznek.

Mi alapján bírálják el a beérkező pályázatokat?

– A pályázati tartalom összeállítása előtt kikértük a gazdákat tömörítő civil szervezetek véleményét, illetve rengeteg terepi látogatás után döntöttünk a támogatás célirányáról. Felkészülve az esetleges túljelentkezésre, elsőbbségi, azaz pontozási szabályokat állítottunk fel, amely a jelentkezők egymáshoz viszonyított rangsorolását lesz hivatott eldönteni. Mindezen esetleges előnyök pontos leírása része lesz a pályázati felhívásnak is. Ennek a pályázatnak a keretösszege 2 millió dinár. Szeptember végén fogjuk a második pályázatunkat megjelentetni, amely szintén a termelőink megsegítésére irányul, és 2,5 millió dinár összértéket képvisel majd. Pontos rendeltetéséről még nem döntöttünk, nyilván az első pályázati kiírásunk tapasztalatait is figyelembe fogjuk majd venni. Nagyon sok egyéni javaslat, ötlet is érkezik a magántermelőktől, mindezt feljegyezzük, illetve ellátogattunk vidékre is, és a helyszíni tapasztalatokat szintúgy beépítjük a támogatási feltételrendszerekbe. Ez a kialakult bizalom nagyban megkönnyíti a munkánkat, mert megóv bennünket a rossz, az ad hoc, és hatástalan intézkedések csapdáitól. Ezért a továbbiakra nézve is nyitottak vagyunk az észrevételekre, tanácsokra.

Az idén ez lesz az alap által kiírt második pályázat.

– Igen, tavasszal bonyolítottuk le ugyanis a szerszámkészítő- és mezőgépszerelő műhelyek beruházásainak megsegítésére kiírt pályázatunkat. Ez a gazdasági kategória első alkalommal nyert részünkről támogatást, és négy kisüzemi vállalkozás részesült szubvencióban. Hamarosan meg fogjuk jelentetni a szövetkezetek számára előirányzott támogatási rendszerünket. Természetesen ez is nyilvános pályázati felhívás keretében fog megtörténni, a tavalyinál nagyobb összértékben.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás