Az újvidéki székhelyű Generali Transport Company június elsején érkezett Topolyára. Az utasszállítási vállalat együttműködési szerződést írt alá a Severtransszal, átvette annak a járatait, az állomás és a műhely épületeit pedig a csődeljárás alatt álló Autobanattól bérli. A cég bővíteni szerette volna a gépparkot és dolgozók számát is, akik ekkor 52-en voltak, de az óbecsei Bečejprevoz is megjelent a topolyai utasszállítás piacán. Az óbecseiek a GTC-t megelőzve adták át kérelmüket a községen belüli járatokra és ők kapták meg a diákok utaztatását is, szintén községen belül.
Vlado Marinković, a GTC igazgatója tegnapi sajtótájékoztatóján arról számolt be, hogy cégük nem tudja megvalósítani dolgozói számának növelését, hiszen nem kapta meg a helyi járatokat, amelyek korábban a Severtranséi voltak.
– A topolyai önkormányzat részéről váratlan ellenállásba ütköztünk, ugyanis visszautasították kérelmünket a községen belüli járatok bejegyzésére. Ez arra kényszerít bennünket, hogy csökkentsük a dolgozóink számát, hiszen emiatt csökkent a bevételünk is – mondta Marinković, majd arról is beszámolt, hogy a tartományi munkaügyi titkárság támogatásával 38 dolgozó számára állandó munkahelyet fognak teremteni, 4 dolgozó pedig meghatározott időre van a cégnél, vagyis jelenleg 42 alkalmazottja van a cég topolyai részlegének. Az igazgató szerint ez az a létszám, ami a jelenlegi forgalom kiszolgálásához szükséges. Ami a gépparkot illeti, Marinković elmondta, hogy 1 millió eurót költöttek 5 új buszt beszerzésére, amiből 4 Topolyára érkezett, de 3-at átirányítottak a cég más részlegeihez, hiszen a jelenlegi körülmények között nincs rájuk szükség. A GTC-nek most 15 busza van Topolyán, ezek számát akarták 18-ra bővíteni, de ősztől 12-re fogják csökkenteni, tudtuk meg tőle.
– Amennyiben megnövekedne a forgalmunk szerződéses munkák révén, vagy sikerülne bejegyeztetnünk a helyi járatokat, akkor növelni tudnánk járműveink számát, ez pedig a dolgozók létszámának növekedését is jelentené. Természetesen helyi munkaerőt alkalmaznánk – mondta el az igazgató.
Marinković reméli, hogy a helyzet hamarosan rendeződik, és pozitív példaként megemlítette a Kishegyes községgel kötött megállapodást, amely diákok, a művelődési egyesület és a sportklubok tagjainak szállítására vonatkozik. Az igazgató szerint Kishegyes község önkormányzata komoly partnerként tekint rájuk, és reméli, hogy a topolyai önkormányzat is hasonló véleményre jut.
Az ügy kapcsán szerettük volna megszólaltatni Bábi Attila polgármestert is, de ő évi szabadságon van. Bábi korábban azt nyilatkozta lapunknak, júniusban egy ideiglenes határozatot fogadtak el, amire azért volt szükség, mert példátlan módon több utasszállítási vállalat is be szeretett volna jegyezni helyi járatokat.
– Októberre készítünk egy teljesen más községi határozatot, hiszen a nagyobb önkormányzatok pályázat útján adják ki ezeket a vonalakat, és egy pályázót favorizálnak. Január elsejétől ilyen módon szeretnénk odaadni a helyi vonalakat, ami azt jelenti, hogy már november során ki fogjuk írni a pályázatot – nyilatkozta korábban a polgármester, majd azt is hozzáfűzte, hogy a diákok utaztatását és a helyi vonalakat az a cég fogja megkapni, amelyik a legjobb feltételeket kínálja.